Počet katolíkov vo svete rastie približne rovnakým tempom ako počet obyvateľstva, teda o zhruba o 1,1 percenta. Katolíci dnes tvoria 17,7 percenta svetovej populácie.

Vyplýva to z novej Štatistickej cirkevnej ročenky – Annuarium Statisticum Ecclesiae, ktorá zhromažďuje dáta za rok 2019. Spolu s Pápežskou ročenkou na rok 2021 ju v týchto dňoch vydalo Vatikánske nakladateľstvo.

Na konci roka 2019 bola v katolíckych matrikách zapísaná jedna miliarda a 345 miliónov pokrstených, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom znamená 16-miliónový vzostup.

Iný trend ako v osvete je v Európe. Tu počet katolíkov podstatne poklesol (z 21,5 na 21,2 percenta), zatiaľ čo v Afrike ich počet vzrástol o 3,4 percenta, teda viac ako v tom čase narástol počet obyvateľstva (2,7 percenta). Ku katolíckej viere sa hlási 18,7 percenta Afričanov, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo "len" 18,3 percenta. V Ázii a Amerike sa stretávame s podobným javom: tiež tu počet katolíkov stúpa rýchlejšie ako počet obyvateľov. V Oceánii sa naopak prírastok katolíkov aj obyvateľov pohybuje na rovnakej úrovni, čiže 1,1 percenta.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.