Švédsko sa stalo príkladom toho, že proti pandémii sa dá bojovať aj bez reštrikčných opatrení škrtiacich ekonomiku. Severania sa síce nevyhli kritike za svoj postup a ani nemalým stratám na životoch, no za minulý rok majú nižší nárast mortality ako väčšina európskych krajín. Vrátane Slovenska.

Švédska vláda bola celý minulý rok striedavo terčom kritiky i obdivu. Od začiatku sa stránila prísnych lockdownov a škrtenia ekonomiky, a tak švédsky prístup k boju proti šíreniu ochorenia už vlani rozdeľoval nielen tamojšiu spoločnosť, ale aj národy, ktoré sa ním chceli inšpirovať alebo ním naopak opovrhovali.

Kým zástancovia uzávierok a obmedzení „švédsku cestu“ predstavovali ako hazard so životmi ľudí, časť spoločnosti na čele s podnikateľmi a majiteľmi prevádzok tlieskala odhodlaniu vlády premiéra Stefana Löfvena ustáť vývoj bez toho, aby došlo k veľkým obmedzeniam ekonomiky.

Napriek kritike a nemalému počtu obetí pandémie, zostali Švédi zväčša pri dobrovoľných opatreniach zameraných na sociálny dištanc, zvýšenú hygienu a pravidlách, ktoré umožnili ponechať školy, reštaurácie aj obchody zväčša otvorené. Aj tu však boli tabu hromadné podujatia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.