O futbale a fanúšikovaní sa niekedy píše ako o spoločensky tolerovanej forme vojny. V prípade rivality kultových glasgowských klubov Celtic a Rangers to platí skoro doslova. Súvisí s futbalovou rivalitou aj nedávna vražda? Píše Ondřej Štindl.

Česká verejnosť – zvlášť tá so záujmom o futbal – s istým pobúreným uspokojením zaznamenala brutálnu vraždu, ku ktorej došlo cez víkend v škótskom Glasgowe. Tridsaťpäťročný Poliak Kamil Charyszyn bol zavraždený neďaleko svojho domova, zaútočila na neho štvorica ľudí, jeden z nich ho podrezal mačetou (polícia už údajného páchateľa obvinila). Podľa výpovede jedného svedka mohla byť motívom zločinu fanúšikovská rivalita, zavraždený poľský imigrant bol priaznivcom Celtic Glasgow, útočníci vybehli z domu, ktorý bol vyzdobený v štýle glasgowských Rangers, vraždilo sa v deň glasgowského derby.

V Česku mala tá správa veľký ohlas kvôli dozvukom zápasu pražskej Slavie s Rangers v Európskej lige. Škótsky klub bol vyradený po zápase, v ktorom sa jeho hráči správali až odpudivo, ich hra bola bezohľadná a neférová. Najväčšiu pozornosť však vyvolala rasistická urážka, ktorú mal slavistický stopér Ondřej Kúdela adresovať černošskému hráčovi Rangers Glenovi Kamarovi. Dianie na ihrisku úplne zatienila, o Slavii sa už píše ako o rasistickom klube, fanúšikovia Rangers sa na sociálnych sieťach prejavovali veľmi agilne a pobúrene. Vražda Kamila Charyszyna ako keby ich povýšenosť mala nejako korigovať – ​​ohŕňate nos nad údajným rasizmom iných, ale pritom vo svojich radoch máte vrahov, ich obeťou sa navyše stal človek z východnej Európy, skupiny, proti ktorej v Británii existujú silné predsudky a do ktorej v glasgowských očiach patria aj pražskí slavisti. K tomu len toľko.

Podobne, ako sa za preukázaný nedá považovať Kúdelov rasizmus, nie sú preukázané ani motívy Charyszynovho vraha, polícia k nim zatiaľ nič neoznámila, objavili sa správy, že zločin s futbalovou rivalitou nesúvisí. S moralizujúcimi súdmi by teda bolo vhodné počkať. Príbeh rivality Rangers a Celtic však stojí za pripomenutie bez ohľadu nato, ako sa vyšetrovanie vraždy skončí. Ukazuje sa v ňom totiž, ako môže dávna história ovplyvňovať dnešok. A futbalový fanúšik, ktorému sa napríklad cnie po časoch, keď klub mal nejakú výraznú regionálnu a sociálnu identitu, z nej pochopí, že aj tieto "zlaté časy" mohli mať svoje veľmi temné stránky.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.