Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR v pondelok na svojom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Exriaditeľ SIS, ktorý mal prijať úplatok, aby tajná služba nesledovala podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára, bude stíhaný z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov. "Senát 2T na dnešnom neverejnom zasadnutí o sťažnosti obvineného Vladimíra P. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zo 14. marca rozhodol tak, že napadnuté uznesenie zrušil a sám rozhodol o vzatí obvineného do väzby z dôvodu podľa paragrafu 71 odseku 1 písmena b Trestného poriadku," uviedla hovorkyňa.

Najvyšší súd na rozdiel od rozhodnutia prvostupňového súdu nezistil dôvody preventívnej väzby. Zároveň odvolací súd rozhodol o zamietnutí žiadosti obvineného o nahradenie väzby prevzatím záruky za ďalšie správanie obvineného dôveryhodnými osobami, písomným sľubom, dohľadom probačného a mediačného úradníka, ako aj peňažnou zárukou.

"Rešpektujem rozhodnutie NS SR," zareagovala pre TASR obhajkyňa Vladímira Pčolinského Eva Mišíková. Advokátka uvítala, že odvolací súd vypustil, respektíve nezistil dôvod preventívnej väzby, teda, že by mohol obvinený pokračovať v trestnej činnosti. Bližšie sa k rozhodnutiu NS SR vyjadriť zatiaľ nemôže, keďže nemá k dispozícii jeho písomné zdôvodnenie.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.