Aj v Škótsku je vzbura proti obmedzovaniu náboženskej slobody silnejšia ako na Slovensku. V stredu 24. marca škótsky najvyšší súd rozhodol, že vládne nariadenie, na základe ktorého boli od 6. januára uzatvorené všetky chrámy v krajine, je v rozpore s ústavou a Európskym dohovorom o ľudských právach.

Lord Peter Braid, sudca škótskeho najvyššieho civilného súdu, preto s okamžitou platnosťou zrušil nariadenie vlády, podľa ktorého boli zatvorené všetky chrámy, a to aj napriek tomu, že táto krajina v posledných dňoch uvoľňuje obmedzenia, vďaka čomu sa verejné slávenie bohoslužieb malo obnoviť bez ohľadu na rozhodnutie súdu už v piatok 27. marca. Tento verdikt je síce prelomový, no pre veriacich v Škótsku ešte stále neznamená koniec bitky za svoje práva, keďže podľa nového nariadenia vlády môžu byť všetky kostoly otvorené maximálne pre 50 ľudí, bez ohľadu na kapacitu chrámu, čo sa veriacim samozrejme nepáči.

Začnime však samotným sporom. V ňom 27 lídrov z rôznych kresťanských denominácií žalovalo vládu kvôli úplnému zatvoreniu chrámov (s výnimkou pohrebu, krstu a streamovania náboženských obradov). Tí sa odvolávali na to, že takéto nariadenie porušuje škótsku ústavu a taktiež Európsky dohovor o ľudských právach, najmä jeho 9. a 11. článok, ktoré hovoria o tom, že každý má právo verejne vyznávať svoju vieru a právo na slobodu zhromažďovania. Hlavným argumentom veriacich bolo, že fyzické zhromaždenie kresťanov na bohoslužbách je neoddeliteľnou súčasťou ich viery, ktorú nemôžu nahradiť virtuálne udalosti.

Na druhej strane, zástupcovia škótskej vlády argumentovali tým, že zásah do práva verejne vyznávať svoju vieru bol nevyhnutný kvôli rizikám, ktoré predstavujú najmä nové mutácie koronavírusu, a že nariadenia nebránia konaniu bohoslužieb, keďže veriaci majú k dispozícii „životaschopné alternatívy“ vo forme online vysielania.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.