AKTUALIZOVANÉ Premiér Igor Matovič si chce vymeniť funkciu s ministrom financií Eduardom Hegerom. Prichádza tak k očakávanému kroku. Heger už má podporu od všetkých štyroch koaličných subjektov. Sulíkovci sú navyše pripravení vrátiť sa do vlády.

Šéf OĽaNO na nedeľnom vyhlásení pred kamerami uviedol, že nebude trvať na požiadavkách voči stranám SaS a Za ľudí a toto svoje rozhodnutie nazval „gestom odpustenia“ voči ľuďom, ktorí v politike „znenazdajky“ zažiadali jeho odchod.

„Rozhodol som sa na vyslovené požiadavky, ktoré sme mali voči stranám SaS a Za ľudí, akosi zabudnúť a ukázať, že v politike nemusí platiť pravidlo, kto do teba kameňom, ty do neho tiež,“ dodal v tejto veci Matovič.

Podpora takmer okamžite

Podporu všetkých poslancov Sme rodina pravdepodobnému novému predsedovi vlády Hegerovi priamo na vyhlásení troch koaličných lídrov prisľúbil aj predseda parlamentu Boris Kollár. Stotožnení s riešením sú aj všetci zvyšní koaliční partneri, vrátane SaS.

„Veríme, že po jeho volebnom výsledku to nebolo ľahké rozhodnutie. Prijímame ponuku Eduarda Hegera. Sme pripravení sa vrátiť do vlády a pokračovať v práci, v ktorej sme prestali,“ uviedli liberáli, ktorí avizovali tlačový brífing na 19:30.

Remišová: Je to štátnické

Rozhodnutie lídra Obyčajných ľudí kvituje aj podpredsedníčka vlády Veronika Remišová a ohodnotila ho ako „štátnické“ a myslí si, že vládnemu štvorlístku dáva šancu na nový štart. „Zbytočné konflikty škodia Slovensku,” povedala.

„Osobitne počas súčasnej krízy politici nemajú právu hazardovať s dôverou ľudí a je už nechcem zbytočne stratiť ani deň. Ideálne riešenie je, aby mala pani prezidentka už zajtra na stole návrh budúceho premiéra na vládnu zostavu a mohla tak novú vládu menovať čo najskôr,“ povedala Remišová.

Heger, ktorého má na poste šéfa rezortu financií vystriedať práve Matovič, by mal už v pondelok osloviť prezidentku Zuzanu Čaputovú a konzultovať s ňou ďalší postup pri rekonštrukcii vlády.

(ste/tasr)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.