Bratislava a Košice sú stále najdrahšie mestá na bývanie na Slovensku, no východoslovenskej metropole už popri Pezinku dýcha na krk aj Banská Bystrica.  

Ak niekto čakal, že pandémia zatrasie s cenami nehnuteľností na Slovensku, mal dobré tušenie. Lenže napokon to bolo presne naopak, ako by sa dalo čakať.

Ceny stúpajú takmer všade. Podľa starších údajov Národnej banky Slovenska sa za rok 2020 zvýšila cena nehnuteľností na Slovensku v priemere o 12 percent.

Hodnota nehnuteľností sa na Slovensku odlišuje podľa jednotlivých regiónov. To je dlhodobo známa vec. Potvrdzujú to údaje z Národnej banky, ktorá sleduje vývoj v jednotlivých krajoch. Keď ideme hlbšie do regiónov, ceny sa rozptyľujú ešte viac.  

S novým porovnaním prišla Realitná únia SR. Zamerala sa na zmapovanie cien v 30 mestách s počtom obyvateľov vyšším ako 20-tisíc. V Realitnom barometri zoradila mestá podľa porovnateľného ukazovateľa, za ktorý si zvolila priemernú cenu starších trojizbových bytov v jednotlivých mestách. Trhová hodnota takýchto bytov najvernejšie vykresľuje cenovú mapu bytov na Slovensku.

Nie je prekvapením, že na čele rebríčka Realitného barometra je s veľkým náskokom Bratislava nasledovaná Košicami. Poradie ďalších miest je v nasledujúcom grafe.

Zdroj: Realitná únia SR

Kto by očakával, že za metropoly Bratislavu a Košice sa zoradia krajské mestá, ostane trochu prekvapený. Do desiatky najdrahších sa medzi ne vkliesnili Pezinok a Senec, čo možno nazvať ako faktor Bratislava, ale aj Piešťany a Poprad, ktoré zase poukazujú na vplyv prostredia (Tatry, kúpele). Posledné krajské mesto Trenčín predstihli aj Zvolen a dosť prekvapujúco Považská Bystrica.

Čo je dôvodom, že sa mestá zoradili do tohto poradia? To by si podľa Vladimíra Kubrického, analytika Realitnej únie SR, vyžiadalo hlbšiu štúdiu, na ktorú sa na Slovensku zatiaľ nepodujal nikto. Premenných do analýzy je veľa, dôležitú rolu stále zohráva veľkosť, ale napríklad i ekonomické rozdiely a dopravná dostupnosť.

Kubrický však poukazuje na to, že sledovanie cien nehnuteľností podľa krajov, ktoré vykonáva Národná banka, prináša trochu iné výsledky ako ich hodnotenie. Napríklad ceny sú podľa centrálnej banky v Žilinskom kraji oveľa vyššie ako v Banskobystrickom kraji. Podľa Realitného barometra sú, naopak, ceny bytov v Banskej Bystrici vyššie ako v Žiline.

Ako sa menili ceny počas pandémie

Keď si všimneme, ako sa vyvíjajú ceny bytov v slovenských mestách počas pandémie, tiež zaznamenáme prekvapivé výsledky. V sledovaných 30 mestách vzrástli za posledný rok v priemere o 9,6 percenta. Kto by čakal, že výraznejšie stúpli v najvyspelejších lokalitách, mýlil by sa.

Najviac sa zo sledovanej tridsiatky miest Realitného barometra pohli ceny bytov v Humennom. Od minuloročného februára do tohtoročného sa zvýšili takmer o tretinu. Na ďalších priečkach skončili Poprad a Zvolen. Podrobné záznamy o pohybe cien najpredávanejších trojizbových bytov sú v nasledujúcom grafe.

Zdroj: Realitná únia SR

Z grafu vidieť, že Bratislava a Košice sa umiestnili až na konci prvej polovice rebríčka. Dynamicky sa vyvíjajúca Trnava či Senec zo širšej aglomerácie hlavného mesta sú takmer na konci rebríčka a ceny tu v podstate stagnovali. V dvoch mestách z konca rebríčka, v Piešťanoch a Lučenci, išli ceny bytov dokonca dole.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.