Veľkolepé vyhlásenia nemusia byť veľmi účinné, pričom ľudské práva sa porušujú v mnohých štátoch. Takto hájil zdržanlivý postoj Svätej stolice voči menšine Ujgurov, vážnej situácii v Hongkongu a v iných častiach Číny arcibiskup Paul Gallagher. Kritici hovoria, že Hongkončania sú z postoja cirkvi sklamaní a pripomínajú, že osobná a zodpovedná účasť na verejnom živote je v jadre sociálneho učenia cirkvi.

„Nemyslím si, že veľkolepé vyhlásenia môžu byť veľmi účinné. Musíte sa opýtať: aký dôsledok bude mať (vyhlásenie)? Prinesie to pozitívnu zmenu alebo to skomplikuje situáciu miestnej cirkvi a vzťahy so Svätou stolicou? V tejto chvíli si myslíme, že je to správny prístup.“

Takto v rozhovore pre jezuitský ľavicový časopis America odpovedal arcibiskup Paul Gallagher na otázku, prečo Svätá stolica otvorene odsúdila vážnu ľudskoprávnu situáciu v Mjanmarsku, ale nie v Číne a v Hongkongu. Ujgurskej menšiny v Číne sa mal pápež František zastať v knihe Let Us Dream (Snívajme).

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi priznal, že „Svätá stolica nemá politiku -–diplomatickú politiku – odsudzovať“ porušovanie ľudských práv. Tie sa totiž „porušujú v mnohých a mnohých krajinách“, bránil zdržanlivý postoj katolíckej cirkvi voči situácii v Hongkongu arcibiskup Gallagher.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.