Syn českého exprezidenta Václava Klausa tento týždeň ohlásil nečakaný odchod nielen zo svojej strany Trikolóra, ale aj z verejného života ako takého. Václava Klausa mladšieho, ktorý bol krátko najdôveryhodnejším politikom v krajine, si bude verejnosť pamätať nielen ako odporcu eura či NATO, ale aj pre návrh na zrušenie úradu ombudsmana či obvinenia z autokracie, ktoré mu adresovali jeho spolustraníci. Klausov odkaz ale môže prevziať Klaus starší.

Desiateho júna, pred dvomi rokmi, boli v Česku položené základy národno-konzervatívnej strany Trikolóra. Od začiatku sa médiá na tento projekt pozerali cez prsty, priestor pre stranu sa ale črtal, otázkou bolo, či na to poslanec a syn bývalej hlavy štátu Václav Klaus mladší má. „Prišiel čas vziať si našu krajinu späť,“ vyhlásil sebavedomo pri jej predstavení. A projekt začal.

Politik, ktorého si verejnosť spája s jeho vrodeným tvárovým hendikepom, už vtedy ozrejmil jej hlavné kontúry. Prihlásil sa k tradičnému modelu rodiny, vyzdvihol európske hodnoty v ich starom zmysle slova, skritizoval kult aktivistky Grety Thunbergovej a odmietol prijatie eura na úkor českej koruny. Myšlienky, že by mala jeho krajina pristúpiť k czexitu, sa však neskôr vzdal a označil ju za „detinskú“.

Po ani nie dvoch rokoch sa situácia diametrálne odlišuje a namiesto radosti z nového začiatku v Trikolóre, ktorá mala byť v očiach niektorých ľudí prijateľnejšou náhradou za Slobodu a priamu demokraciu (SPD) Tomia Okamuru a uspokojiť aj konzervatívnejších voličov tradičných strán, prevláda skepsa.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.