Slovenský premiér Igor Matovič po skončení prvej časti dvojdňového videosummitu šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ v noci na piatok uviedol, že lídri sa dohodli na hľadaní riešení pre členské štáty, ktoré sú najviac postihnuté výpadkami dodávok vakcín proti chorobe COVID-19.

Predseda vlády pripomenul, že hlavnou témou videokonferencie lídrov EÚ bol boj s koronavírusovou pandémiou, pričom počas debát rezonovala najmä otázka vakcinácie.

"Čelíme porušeniam dodávateľských zmlúv zo strany farmaceutických spoločností, pre ktoré sa rozdiely v podiele zaočkovaných občanov medzi členskými štátmi stále viac prehlbujú. A to aj v závislosti od toho, ako si krajiny vyskladali svoje portfólia vakcín. Získali sme na summite podporu pre nájdenie riešenia pre členské štáty, ktoré sú najviac postihnuté výpadkami dodávok vakcín. Medzi také patrí aj Slovensko," uviedol Matovič.

Dodal, že ďalšiu prácu na konkrétnej podobe korekčného mechanizmu lídri zverili do rúk Výboru stálych predstaviteľov v Bruseli, čiže veľvyslancom členských krajín.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.