16. novembra 2020

Kresťanov stále prenasledujú viac než iných

Kresťanov stále prenasledujú viac než inýchV rímskom Koloseu zahynulo mnoho kresťanov. Foto: Bohumil Petrík/CNA

Štúdie väčšinou poukazujú v poslednom čase na rast potláčania náboženskej slobody. Svoju rolu v tom hrajú aj protipandemické opatrenia.

Vládne obmedzenia týkajúce sa náboženstva rastú: dosiahli najvyššiu mediánovú (stredovú) úroveň za posledných desať rokov. Kresťanstvo najviac prenasledujú a sužujú spomedzi všetkých náboženstiev a to v 145 štátoch. Veľké až veľmi veľké vládne obmedzenia náboženstiev zaznamenali v 56 štátoch sveta, pričom najviac z nich bolo v Číne, a vysoké skóre zaznamenali tiež v Iráne a Malajzii. Najvyššia mediánová úroveň vládnych obmedzení voči náboženstvu bola v regióne MENA, čo označuje severnú Afriku a Blízky východ. Najhoršie sa však kresťanom žije v Severnej Kórei a v Afganistane.

Vyplýva to z údajov za rok 2018, ktoré zverejnil americký výskumný inštitút Pew Research Center, ktorý takúto štúdiu pripravuje od roku 2007. Jeho autori merajú tzv. harassment (súženie, trýznenie), čo „môže zahŕňať široké spektrum činov“, hlavne slovné urážky, fyzické násilie a vraždy, ktoré sú aspoň „sčasti motivované náboženskou identitou cieľovej obete“.

Najviac prenasledovaní sú naďalej kresťania, ktorých sužujú najmä vlády a vládni aktéri, zatiaľ čo židia sú väčšmi vystavení spoločenskému trýzneniu skôr zo strany jednotlivcov a rôznych nevládnych skupín.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.