Predseda vlády Igor Matovič na Facebooku uviedol, že sa svojej funkcie vzdá vtedy, keď podá demisiu prezident Spojených štátov Joe Biden. Pochopiteľne, šlo o vtip. Podobné miešanie vnútornej a zahraničnej politiky z jeho strany nám však v minulosti neraz zavarilo.

Ani po niekoľkých týždňoch trvania koaličnej krízy nie je jasné, či sa terajšia vládna garnitúra pri kormidle udrží. Čaká sa pritom najmä na verdikt premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). SaS už pozastavila svoju účasť vo vláde a zvyšní koaliční partneri, Sme rodina a Za ľudí, dali ultimátum na vyriešenie problémov do začiatku budúceho týždňa.

Ani politická kríza, ktorej vážnosť narastá v kontexte krízy epidemickej, však predsedovi vlády očividne neuberá na dobrej nálade. Na sociálnej sieti totiž zažartoval, že ak demisiu podá aj americký prezident Joe Biden, tak z funkcie odstúpi aj on. Túto ideu okomentoval slovami „dobrý nápad“.

Stalo sa tak v komentároch pod jeho štvrtkovým facebookovým príspevkom o videokonferencii, na ktorej bol okrem členov Európskej rady účastný aj spomínaný šéf Bieleho domu. Rozhovorom dominovala pandémia a očkovanie.

„Celé poobedie sme sa snažili nájsť riešenie pre krajiny, medzi ktoré patrí aj Slovensko, na ktoré najviac doľahol výpadok dodávok vakcín. Držte palce,“ uviedol šéf Obyčajných ľudí k rozhovoru európskych lídrov a amerického prezidenta.

Foto: Facebook

Ukrajinci sa nesmiali

Hoci je zrejmé, že v tomto prípade ide skutočne iba o žart, podobná situácia začiatkom marca vyústila do malej diplomatickej roztržky medzi Slovenskom a Ukrajinou. Našich východných susedov totiž urazil Matovičov vtip o tom, že Rusom sľúbil za dodávku očkovacej látky Sputnik Zakarpatskú Ukrajinu, ktorá patrila predvojnovému Česko-Slovensku.

Ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška vtedy v reakcii na tieto slová odovzdal na slovenskom ministerstve zahraničných vecí demarš (diplomatický protest) a Matovičov špás neocenil ani samotný šéf tamojšej diplomacie Dmytro Kuleba.

„Nech ich vymieňa za niekoľko regiónov Slovenska. Je poľutovaniahodné, že slovenský premiér svojimi nekorektnými vyjadreniami kazí mimoriadne priateľské a úprimné vzťahy medzi Ukrajinou a Slovenskom,“ napísal vtedy na sociálnej sieti Twitter.

V súvislosti s Matovičovým výrokom si ukrajinská diplomacia predvolala aj slovenského chargé d’affaires na Ukrajine Matúša Korbu. Kuleba uviedol, že ak by sa Slovensko neospravedlnilo, tak by Ukrajina spravila tvrdšie kroky, pretože takéto veci nemožno podľa neho prepáčiť.

Ospravedlnenie v tejto veci napokon poskytol minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý tento týždeň podal demisiu. Výroky, ktoré Ukrajincom brnkli na citlivú strunu z titulu katastrofálnych vzťahov s Ruskom od anexie Krymu v roku 2014, označil za „nevhodné“.

Smutnou bodkou za celou kauzou bolo posprejovanie slovenského konzulátu v Charkove, nachádzajúcom sa na východe Ukrajiny. Neznámy páchateľ vtedy na jeho budovu umiestnil nápis „Meníme Slovensko za Krym“.

Do tretice vo Francúzsku

Matovič ukázal, že mu spájanie domácej a zahraničnej politiky nie je cudzie ani v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde, ktorý sa uskutočnil počas jeho februárovej návštevy krajiny galského kohúta.

V periodiku zaútočil na vtedajšieho ministra hospodárstva, keď uviedol, že pre nezabezpečenie testov spôsobil Richard Sulík (SaS) prudký nárast nakazených a za normálnych okolností by už nebol ministrom. Šéf liberálov jeho slová označil za „čistú hanbu“.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.