U našich východných susedov kolabujú nemocnice a pacienti sa pre vyťaženosť sanitiek dostávajú do nemocníc aj svojpomocne. Ruské vakcíny ukrajinská vláda zakázala, západné očkovacie látky sú v nedohľadne a ak by aj boli, drvivá väčšina zdravotníkov by ich odmietla.

Podľa informácií ukrajinských médií už na severe Kyjeva nie je nemocnica, ktorá by bola schopná prijať ďalších pacientov s ochorením COVID-19 vo vážnom stave. Pre kolaps sa nedá už objednať ani len sanitka.

Ukrajina vo štvrtok zaznamenala 18 132 nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie, napísal v piatok na Facebooku minister zdravotníctva Maxym Stepanov s tým, že je medzi nimi 923 detí a 435 zdravotníkov. Podľa ministra bolo za posledný deň hospitalizovaných 4 826 pacientov, 7 138 osôb sa vyliečilo a 326 ochoreniu podľahlo. Celkovo si pandémia na Ukrajine vyžiadala životy už 31 461 ľudí.

So zlyhávajúcimi pľúcami do nemocnice „po svojich“

Viacerí ukrajinskí pacienti pre spravodajský portál TSN uviedli, že pre nedostatok miest ich sanitky nebrali do nemocníc, ani keď sa už začínali dusiť. Mnohí sa museli do nemocníc dostať sami, čakať a dúfať, že sa pre nich uvoľní miesto.

„Volali sme dve sanitky, no nebolo miesto. Dusiac sa prišla som [do nemocnice] a čakala, že sa, daj Boh, niekto vypíše,“ uviedla nemenovaná pacientka. Jej slová potvrdila aj iná infikovaná žena, ktorá sanitku volala údajne až trikrát, no nebolo ju kam odviesť. Nakoniec taktiež sama odišla do nemocnice. Mala šťastie, leží v nemocnici a momentálne dýcha s pomocou kyslíkového prístroja.

Kedy by mala byť v jednotlivých krajinách dosiahnutá masová vakcinácia. Tmavozelená: do konca roku 2021, svetlozelená: do polovice roku 2022. oranžová do konca roku 2022, červená: po roku 2023. Zdroj: Twitter.

Kritická situácia nie je podľa agentúry Unian len na severe Kyjeva. Šesť nemocníc určených na liečbu pacientov s novým koronavírusom je plných na 100 percent a ďalších osem na 90 percent, pričom situácia začína byť kritická aj v iných častiach krajiny.

Podobné príbehy sa za rok pandémie odohrali v mnohých iných štátoch, pričom na pokraj kolapsu sa aj vo vyspelej Európe dostalo nejedno zdravotníctvo. Problémom Ukrajiny sú však na rozdiel od mnohých iných krajín aj jej mimoriadne zlé vyhliadky v boji proti pandémii. Tie zhoršuje dlhodobá neschopnosť Kyjeva zabezpečiť očkovacie látky v kombinácii s mimoriadne vysokou mierou nedôvery miestneho obyvateľstva voči vakcínam.

Bez vakcín na obzore

Na Ukrajine, ktorá nebola schopná dopredu zabezpečiť očkovacie látky a začala s očkovaním ako jedna z posledných v Európe, bolo doteraz zaočkovaných len 174 325 osôb, čo je približne len 0,4 percenta populácie. K nášmu východnému susedovi zatiaľ dorazilo len pol milióna dávok vakcíny Covishield z Indie, vyvinutých spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou a vo štvrtok aj prvých 200 tisíc kusov vakcíny SinoVac.

Ako sme písali v článku denníka Štandard, problémom v prípade Kyjeva pri zháňaní vakcín neboli ani tak financie, ako skôr nekompetentnosť. Ukrajinská vláda podľa viacerých expertov pri vybavovaní očkovacích látok zaspala a chovala sa veľmi pasívne. „Až do decembra neviedla Ukrajina žiadne seriózne rokovania, a preto teraz tak vážne meškáme,” zdôraznil v tejto súvislosti ešte v januári bývalý námestník ministra zdravotníctva Pavol Kovtoňuk.

Ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov v rovnakom čase prerušil obstarávania vakcín u niekoľkých producentov tým, že trval na obstarávaní výlučne cez jeho rezort. Dohodnutý kontrakt na nákup vakcín z Indie bol napríklad zrušený po tom, ako Stepanov zaloboval za nákup čínskej vakcíny CoronaVac. Toto rozhodnutie sa skončilo škandálom aj preto, že minister nakoniec nákup neregistrovanej vakcíny uskutočnil cez sprostredkovateľa. Daná vakcína pritom podľa najnovších údajov dosahuje efektívnosť len 50 percent.

„Ukrajinský covidový kolaps. Šesť covidových nemocníc v Kyjeve je plných na 100 percent a ďalších osem na 90 percent. Pravdepodobnosť, že umriete po tom, ako vás dajú na ventilátor: 90 percent. Nových prípadov: 16 669 (zatiaľ najviac). Zaočkovaní: 0,35 percenta obyvateľstva. Zdravotníci, ktorí odmietajú očkovanie: 80 percent,“ uviedol expert na Ukrajinu Sergej Sumlenny. Zdroj: Twitter.

Podľa imunológa a špecialistu na infekčné choroby Fjodora Lapija musí Ukrajina pritom zaočkovať 20 miliónov ľudí, čo si vyžiada 40 miliónov dávok vakcíny. Avšak zatiaľ sú takéto objemy v nedohľadne. 

Ukrajinská vláda v tejto situácii navyše na začiatku februára zakázala registrovať akékoľvek ruské vakcíny. „Bolo rozhodnuté, že registrácia vakcín alebo iných lekárskych imunobiologických prípravkov na špecifickú prevenciu akútneho respiračného ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 pre potreby urgentného lekárskeho použitia, ktorých vývoj alebo výroba boli uskutočnené v štáte uznanom Najvyššou radou Ukrajiny za agresora, je zakázaný,“ píše sa v texte uznesenia.

Hoci Ukrajina vo štvrtok dostala aj prvú zásielku z celkového množstva päť miliónov dávok očkovacej látky SinoVac, očkovanie obyvateľstva sa nemôže začať, keďže miestny dodávateľ stále nedodal potrebnú dokumentáciu.

Ani vakcína, ani záujem o ňu

Po zabezpečení prvých, hoci skromných, dodávok vakcín narazila ukrajinská vláda okamžite na ďalší problém – neochotu obyvateľstva dať sa aj napriek zúriacej pandémii zaočkovať. Prieskum verejnej mienky, ktorý začiatkom marca uskutočnil Kyjevský medzinárodný sociologický inštitút, ukázal, že až 60 percent obyvateľov Ukrajiny sa nechce dať proti novému koronavírusu štepiť. Ide o nárast až 20 percentuálnych bodov oproti prieskumu uskutočnenému len o mesiac skôr.

Odpor voči očkovaniu podľa agentúry AP vyplýva z hlboko zakorenenej nedôvery proti očkovaniu z čias Sovietskeho zväzu, ale v nemenšej miere súvisí aj s výrokmi politikov o ich nízkej kvalite, korupčnými škandálmi a dezinformáciami šírenými na internete. Na dôvere bežným občanom nedodáva ani skutočnosť, že najvyššia miera nedôvery voči očkovacím látkam proti ochoreniu COVID-19 vládne medzi ukrajinskými zdravotníkmi.

V banskom meste Selydove, 700 kilometrov východne od Kyjeva, súhlasilo s očkovaním len 5 percent miestneho zdravotného personálu. Jedna zo sestier, ktorá vakcínu odmietla, hoci pracuje na covidovom oddelení, kde denne umierajú ľudia, uviedla, že sa nedá očkovať, lebo „má pochybnosti o kvalite vakcín a bojí sa vedľajších účinkov“.

Zaočkovať sa v tomto meste dalo nakoniec tak málo ľudí, že členovia mobilnej brigády zaočkovali seba, aby nemuseli povyhadzovať takmer všetky očkovacie látky.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.