Po odstúpení šiestich ministrov sa dlhotrvajúci konflikt v Matovičovej vláde blíži k rozuzleniu. Najvyšší čas ujasniť si, čo je v ňom to prvoradé, a odlíšiť to od toho, čo je v ňom prítomné tiež, ale v súčasnosti je až druhoradé.

Čím je a čím nie je konflikt vo vláde? Je to konflikt medzi liberálmi a konzervatívcami? Ťažko, veď napríklad v OĽaNO sú konzervatívci s liberálmi tak pol na pol a v tomto spore stojí celé OĽaNO na strane Igora Matoviča. Liberálna Za ľudí, v ktorej nie je žiaden výrazný konzervatívec, je naopak v tomto spore rozorvaná.

Je to konflikt dvoch eg, ako to hovorí najnovšie Veronika Remišová? Nie že by tam tie dve veľké egá neboli, ale obávam sa, že Remišová tak hovorí v snahe odlíšiť sa od Sulíka a možno ešte i v chabej nádeji, že nezachrániteľné sa dá predsa len zachrániť. Nie, nie je to predovšetkým súboj dvoch eg. Ak by to tak bolo, prečo by sa tak výrazne postavila proti Matovičovi a na Sulíkovu stranu odstúpivšia ministerka spravodlivosti Kolíková, ktorá povedala, že vo vláde vedenej Matovičom nebude?

Je to v spore o protipandemické opatrenia? Nie, aj Matovič, aj Sulík sa zvykli mýliť. Matovič si mylne myslel, že plošné testovanie je priepustkou na slobodu, potom dlho v decembri odmietal lockdown, a neskôr zase zbytočne namietal proti otvoreniu škôl, ktoré sa ukázalo byť správnym. Sulík často hral toho ľúbivého, napríklad s otvorenými reštauráciami.

Je to konflikt medzi spravodlivosťou a nespravodlivosťou, pravdou a nepravdou, slušnosťou a neslušnosťou? No to už vôbec nie. Obaja hlavní protagonisti pravdu, spravodlivosť a slušnosť nereprezentujú. O Matovičovi sa už napísalo toľko, že nebudem nosiť drevo do lesa. No a Sulík? Ako konzervatívec mám všetky dôvody odmietať ho pre jeho liberalizmus a samoúčelné proticirkevné výpady. Ešte aj ten posledný záchytný bod, v ktorom bolo možné nájsť s ním čosi spoločné, ktorým bola pomerne realistická zahraničná politika, sa kdesi vyparil s nomináciou Ivana Korčoka za ministra zahraničných vecí.

Sulík a jeho ministri pri odchode z vlády. Foto: Sulik/FB

Ak by sa konali predčasné parlamentné voľby, ako by asi dopadli? Kto by po nich vládol? Obávam sa, že by to mohla byť trojkoalícia Hlas, SaS a Progresívne Slovensko a to by ešte len bola riadna katastrofa.

Autor tohto článku je tiež nútený zdôrazniť, že osobne si nijako neželá neúspech vlády, ktorá vzišla z minuloročných volieb. Neželám si to napríklad z toho dôvodu, že vďaka Milanovi Krajniakovi sa stalo súčasťou vládneho programu zavedenie rodičovského dôchodkového bonusu, po ktorom som volal štrnásť rokov.

Lenže všetky naše túžby a predstavy o tom, čo by táto vláda mala dosiahnuť, sa stávajú nezávažnými vo chvíli, keď narazíme na realitu o Matovičovi.     

V tejto chvíli je podstatný Matovičov charakter

Predstavte si človeka, ktorý vyhodí svoj mobil z desiateho poschodia na betón. Čo sa s tým mobilom asi stane? Nuž roztrieska sa na márne kusy. A predstavte si, že ten človek zároveň hovorí, že on zásadne nesúhlasí s tým, aby sa ten mobil rozbil. Asi by ste si o ňom pomysleli, že sa správa nerozumne. Podobne nerozumné je trvať na tom, aby Matovič pokračoval ako premiér, a tvrdiť, že to bude fungovať.

Matovičovo správanie je dlhodobo neprijateľné a tak mimo normálnosti, až je urážkou celého Slovenska. Z princípu sa nedá očakávať, aby taká vláda vydržala. V takej situácii je absolútnym pravidlom, že ľudia začínajú chápať, že zoči-voči takému premiérovi im hrozí strata vlastnej ľudskej dôstojnosti.

Už som napísal na Štandarde, že toto všetko už zažilo Slovensko v prípade Vladimíra Mečiara. Podaktorí namietajú, že Matoviča predsa nemožno porovnávať s Mečiarom, vzhľadom na všetko, čo Mečiar napáchal. Isteže Matoviča nemožno porovnávať s Mečiarom z roku 1998, zato sa však prefektne podobná na Mečiara z roku 1991. A to na rozvrat vlády úplne stačí.      

Sulík už teraz nekoná vypočítavo

V minulosti občas Sulík konal v spore s Matovičom vypočítavo. Lenže teraz už vypočítavo nekoná. Možno tak usudzovať aj preto, že vypočítaví ľudia sa vyhýbajú veľkému riziku. A Sulík i jeho ministri dobrovoľne opustili ministerské kreslá, Sulík riskuje veľa, riskuje nepochopenie a politický pád. Z toho možno usudzovať, že ísť s Matovičom do konfrontácie a vytlačiť ho z premiérskeho kresla považuje za nevyhnutnosť. A nemožno sa mu čudovať. Matovič jednoducho ako premiér fungovať nedokáže, lebo nevie rešpektovať ľudskú dôstojnosť iných a dôstojnosť celej krajiny.

Foto: Sulik/FB

Kresťania a ich divní páni

Asi polovica poslaneckého klubu OĽaNO sú kresťania, respektíve konzervatívci. Najmä kvôli nim sa tu po parlamentných voľbách hovorilo, že tu máme najkonzervatívnejší parlament v slovenskej histórii. Títo kresťania sa dlhodobo tvária, že s Igorom Matovičom je všetko v poriadku.

Dnes vydalo OĽaNO správu, v ktorej sa hovorí: „Hnutie OĽaNO so sklamaním konštatuje, že predseda strany SaS Richard Sulík sa rozhodol povaliť ďalšiu demokratickú vládu.“ To je pripomenutie situácie v slovenskom parlamente z roku 2011, keď premiérka Iveta Radičová zbytočne spojila hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde a Sulíkova SaS nezahlasovala za euroval a teda nezahlasovala za dôveru vláde. Ale OĽANO si nepamätá, že poslanec Igor Matovič vtedy takisto odmietol vysloviť dôveru Radičovej vláde? A dnes OĽaNO vyčíta Sulíkovi, že vtedy konal presne ako predseda OĽaNO? A všetci tí kresťania z OĽaNO mlčky na to prikyvujú? A ich dôstojnosť je kde?

Kresťanom a konzervatívcom je jasné, že proti liberálnej ideológii Sulíka a jemu podobných sme bojovali v minulosti a budeme musieť bojovať i v budúcnosti. Ale ak si kresťania myslia, že v tomto zápase uspejú pod Matovičovou vlajkou, ak uveria, že to je ich vlajka, ak budú naďalej prijímať manipulácie ako povolenú politickú metódu, tak sa tragicky mýlia a slovenskú kresťanskú politiku skompromitujú.

V tejto chvíli liberál Sulík bojuje za niečo, čomu verí. A kresťania veria tým manipuláciám, ktorým prikyvujú?

Pri troche šťastia to môže dopadnúť dobre

Pri troche šťastia to môže dopadnúť dobre. Môže sa obnoviť štvorkoalícia s iným premiérom, najlepšie bez Matoviča i Sulíka, alebo trojkoalícia s iným premiérom, tiež najlepšie bez Matoviča, doplnená podporou nezávislých poslancov. Taká vláda môže vládnuť do konca obdobia a o toto riešenie bez predčasných volieb sa treba pokúsiť. Či sa to podarí, závisí veľa aj od kresťanov.

Ale každá ďalšia manipulácia je už príliš drahým luxusom.  

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.