Po odstúpení šiestich ministrov sa dlhotrvajúci konflikt v Matovičovej vláde blíži k rozuzleniu. Najvyšší čas ujasniť si, čo je v ňom to prvoradé, a odlíšiť to od toho, čo je v ňom prítomné tiež, ale v súčasnosti je až druhoradé.

Čím je a čím nie je konflikt vo vláde? Je to konflikt medzi liberálmi a konzervatívcami? Ťažko, veď napríklad v OĽaNO sú konzervatívci s liberálmi tak pol na pol a v tomto spore stojí celé OĽaNO na strane Igora Matoviča. Liberálna Za ľudí, v ktorej nie je žiaden výrazný konzervatívec, je naopak v tomto spore rozorvaná.

Je to konflikt dvoch eg, ako to hovorí najnovšie Veronika Remišová? Nie že by tam tie dve veľké egá neboli, ale obávam sa, že Remišová tak hovorí v snahe odlíšiť sa od Sulíka a možno ešte i v chabej nádeji, že nezachrániteľné sa dá predsa len zachrániť. Nie, nie je to predovšetkým súboj dvoch eg. Ak by to tak bolo, prečo by sa tak výrazne postavila proti Matovičovi a na Sulíkovu stranu odstúpivšia ministerka spravodlivosti Kolíková, ktorá povedala, že vo vláde vedenej Matovičom nebude?

Je to v spore o protipandemické opatrenia? Nie, aj Matovič, aj Sulík sa zvykli mýliť. Matovič si mylne myslel, že plošné testovanie je priepustkou na slobodu, potom dlho v decembri odmietal lockdown, a neskôr zase zbytočne namietal proti otvoreniu škôl, ktoré sa ukázalo byť správnym. Sulík často hral toho ľúbivého, napríklad s otvorenými reštauráciami.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.