AKTUALIZOVANÉ Národná kriminálna agentúra pátra po bratislavskom podnikateľovi Petrovi Koščovi. Ako prvá o tom informovala televízia JOJ. Špeciálnemu prokurátorovi Kováčikovi mal ponúknuť úplatok vo výške 50-tisíc eur.

Po Koščovi medzičasom polícia vyhlásila mimoriadne pátranie. „Národná kriminálna agentúra žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po obvinenom z korupcie. Doposiaľ vykonanými previerkami a opatreniami sa hľadanú osobu nepodarilo vypátrať,“ približujú strážcovia zákona.

Muž, ktorý je v prostredí Slovenskej informačnej služby (SIS) údajne prezývaný ako „Pán X“, mal niekdajšiemu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi ponúknuť úplatok vo výške 50-tisíc eur.

Úplatok sa má týkať trestnej veci Jozefa Reháka, ktorý je bývalým riaditeľom Úradu zvláštnych policajných činností. Podľa vyšetrovateľov mal vynášať informácie o odposluchoch skupine sýkorovcov, pripomínajú Aktuality. Obvinený v tejto veci je už aj Kováčik ako príjemca úplatku.

Známa firma

Košč je biznismenom, ktorý sa spomína aj v kauze Gorila, ktorá sa prevalila po odpočúvaní stretnutí politikov a finančníka Jaroslava Haščáka v byte na Vazovovej ulici v Bratislave.

Pôsobil ako poradca bývalého šéfa SIS Jozefa Magalu (2006-2010). Do SIS mal vykonávať personálne pohovory. V rovnakom období v tejto organizácii pôsobil aj jeho brat Pavol.

V časoch, keď informačnej službe šéfoval Anton Šafárik (2016-2020), sa Koščov brat dostal na pozíciu odvolanej sekčnej riaditeľky personalistiky Margity G. Podľa viacerých zdrojov mal v SIS naďalej pôsobiť aj Peter Košč.

Kontroverzní priatelia

Podnikateľ okrem iného vlastní súkromnú bezpečnostnú službu Dast Security, ktorá spolupracovala aj s takými významnými hráčmi ako je spoločnosť Samsung vo Voderadoch.

„V tom čase došlo v Samsungu k obrovskej krádeži, keď odtiaľ vyviezli páchatelia elektroniku v hodnote dva milióny korún v starej mene,“ pripomenul portál Pluska.

Košč medzi rokmi 2008 až 2013 podnikal s Markom Trajterom, blízkym človekom bratislavského mafiána Róberta Lališa, ktorého verejnosť pozná pod prezývkou Kýbel.

Trajter bol stíhaný za vraždu Romana Deáka, ktorú si mal objednať práve u Kýbla. Trestné stíhanie voči nemu však bolo zastavené, pretože bol skutok podľa súdu už premlčaný.

Vraj dovolenkuje s rodinou

TV JOJ pôvodne špekulovala, že Košč sa mohol dozvedieť o záujme polície o jeho osobu a utiecť na exotický ostrov Seychely, ktorý sa nachádza pri pobreží Afriky.

„Práve tam chcel v minulosti Košč svoju rozsiahlu nehnuteľnosť ponúkať na prenájom v turistickom ruchu. Košč sa mal na ostrovoch pokúšať získať aj status rezidenta, čo sa mu však údajne nepodarilo,“ písala. To sa však nepotvrdilo.

„Som v telefonickom kontakte s vyšetrovateľom, ktorý je informovaný o mojom súčasnom pobyte. Nie som na úteku, ani na tom nemám dôvod. Vyšetrovateľ je informovaný o termíne môjho návratu na Slovensko,“ cituje Košča JOJ.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.