Komunistov vnímame benevolentnejšie ako predstaviteľov totalitného režimu z rokov 1939 až 1945. Pritom vypuknutie vzdoru proti komunistickému režimu spred 31 rokov považujeme za obrat vo vývoji spoločnosti. Chýba nám dôslednosť a pozitívna filozofia.  

Vráťme sa do tohtoročného leta. Prvá správa. V auguste zverejnil historik Miloslav Szabó blog, v ktorom píše: „Polemika proti komunistickej ,totaliteʻ nutne neznamená, že antikomunisti sú za každých okolností vlastníkmi historickej pravdy a spravodlivosti.“ Pritom sa vyjadril, že antikomunizmus je dnes na Slovensku dominantný.

Ako odstrašujúci príklad zo slovenskej histórie uviedol Szabó vystúpenie prezidenta prvej Slovenskej republiky Jozefa Tisa, ktorý po napadnutí Sovietskeho zväzu po boku Nemecka v roku 1941 v prejave k slovenským vojakom odchádzajúcim na východný front vyhlásil: „Zapojili ste sa do víťazného nemeckého frontu po boku všetkých kresťanských národov Európy, aby ste odvrátili od svojho národa a od Európy nebezpečenstvo boľševického pekla.“

Pár dní po tom, ako Szabó zverejnil svoj blog, vyšla ďalšia zaujímavá správa. Národná kriminálna agentúra (NAKA) oznámila, že zastavuje trestné stíhanie v súvislosti so statusom poslanca za Smer Ľuboša Blahu, ktorý sa na sociálnej sieti chválil fotografiou s červenou hviezdou s kosákom a kladivom. Dôvodom podľa NAKA bolo, že skutok nebol trestným činom.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.