Kresťania môžu prijať zakladateľa islamu Mohameda za svojho proroka, vyhlásil jeden z popredných švédskych teológov a arcibiskupský tajomník Jakob Wirén. Podľa kritikov to odporuje tak kresťanskej, ako aj moslimskej vierouke.

Švédska evanjelická cirkev a jej predstavitelia patria medzi najväčších priekopníkov progresívneho pohľadu na kresťanstvo už dlhodobo. Tejto povesti najnovšie neostal nič dlžný ani jeden z významných tamojších náboženských expertov Jakob Wirén, ktorý je docentom systematickej teológie na univerzite v Lunde a tajomníkom arcibiskupky Antje Jackelénovej z Uppsaly.

Vo svojej novej knihe Vytvoriť miesto druhému? sa Wirén venuje aj islamu. Teológ konštatuje, že „proroka Mohameda možno prijať za proroka aj medzi kresťanmi, pretože obhajoval myšlienku jediného Boha“. Informovala o tom turecká tlačová agentúra Anadolu.

Prijatie tejto historickej postavy zo 7. storočia za proroka aj u stúpencov Ježiša Krista podľa neho zvyšuje úctu k moslimom. Myslí si, že dnes Mohameda odmieta väčšina kresťanov z toho titulu, že moslimovia sú na verejnosti prezentovaní ako extrémisti a ako vylúčení ľudia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.