Spojené štáty sa zastali záujmov strednej Európy a Ukrajiny, ale najmä svojich vlastných. Namietajú proti dostavbe plynovodu Nord Stream 2 a hrozia ďalšími sankciami. USA považujú jednotný postup Západu voči Rusku za dôležitejší, než ekonomické záujmy Nemecka. Problémom zostáva, že Západ nie je vo vzťahu k spornému plynovodu ani zďaleka jednotný.

Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken v utorok v Bruseli vyhlásil, že plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka ide proti záujmom Európskej únie aj Ukrajiny. Šéf americkej diplomacie vystúpil proti projektu na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Tento postoj následne osobne tlmočil aj šéfovi nemeckej diplomacie Heikovi Maasovi počas ministeriálu NATO. Výstavba plynovodu je pritom v konečnej fáze a mohla byť dokončená už v septembri tohto roka.

Dvaja prezidenti – jedna politika

"Prezident Biden sa vyjadril jasne. Verí, že plynovod je zlým nápadom, že je zlý pre Európu, zlý pre Spojené štáty a jednoznačne ide proti bezpečnostným cieľom EÚ," vyhlásil Blinken. Zdôraznil tiež, že plynovod môže podkopať záujmy Ukrajiny, Poľska a ďalších spojencov USA.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.