AKTUALIZOVANÉ Koaličná kríza pokračuje v stredu demisiami ministrov za SaS Ivana Korčoka a Branislava Gröhlinga. Podľa prezidentky vládu opúšťajú najlepší ministri. Veronika Remišová uviedla, že za naťahovanie riešenia sa hanbí a vraj predstavuje pre Slovensko hazard. Najväčšia pozornosť sa sústredí na premiéra Igora Matoviča, ktorého v utorok k odchodu z funkcie vyzvala aj prezidentka.

Prezidentka – 15:00: Prezidentku Zuzanu Čaputovú neteší aktuálna situácia, z vlády podľa nej postupne odchádzajú najlepší ministri. V reakcii na demisiu ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) to uviedla v stredu na tlačovej konferencii v Žiline. Zdôraznila, že je najvyšší čas pohnúť sa dopredu a vyriešiť vládnu krízu.

Hlava štátu informovala, že demisiu oboch ministrov prijme vo štvrtok (25. 3.) o 11.00 h. „Je to v súlade s tým, čo už predtým mediálne avizovali. Blížime sa k tomu, že takmer polovica ministrov už nebude súčasťou vlády SR. Ultimát padlo veľa a situácia je pomerne jasná. Medializované informácie nasvedčujú tomu, že čoskoro, dúfam, dôjde k vyriešeniu tejto situácie,“ povedala Čaputová.

OĽaNO – 13:49: Hnutie OĽANO neukončuje rozhovory o rekonštrukcii vlády na pôdoryse štvorkoalície. Vyzýva však predstaviteľov SaS, aby nerozbíjali vládu SR a nekládli stále nové verejné ultimatívne požiadavky.

„Predstavitelia hnutia OĽANO pokračovali počas včerajšieho dňa (23. 3.) v rokovaniach s predstaviteľmi strany SaS o rekonštrukcii vlády, ktorá vzišla zo štvorkoalície. Predseda strany SaS Richard Sulík na rokovaní zadefinoval ako kľúčovú a zásadnú požiadavku strany SaS, aby sa on osobne stal ministrom hospodárstva v zrekonštruovanej vláde v prípade, že členom vlády bude aj Igor Matovič,“ ozrejmilo hnutie.

OĽANO považuje SaS za demokratov, ktorí napriek osobným rozporom nakoniec uprednostnia záväzok voči svojim voličom. Podčiarklo, že žiaden osobný záujem o kreslo ministra nemôže stáť nad záujmom ľudí.

EDUARD HEGER – 11:03: Minister financií, poverený aj dočasným riadením rezortu zdravotníctva, uviedol, že je lepšie, ak sa o riešení vládnej krízy diskutuje za zatvorenými dverami.

„Rozhodovania, ktoré sa teraz dejú, sú tie najkľúčovejšie rozhodnutia z hľadiska histórie a budúcnosti Slovenska. Nikto z nás si nepraje, aby sa vrátila k vláde mafia,“ povedal Heger.

Koalícia podľa neho potrebuje rokovať medzi sebou, pretože čím menej sa o rokovaniach komunikuje a menej sa komentujú, tým je aj menší zmätok. Poznamenal, že smerujú „k nejakej inej zostave“, ktorá má stáť na výsledkoch vo voľbách a zodpovednosti voči občanom.

10:39 – VERONIKA REMIŠOVÁ: Líderka strany Za ľudí Veronika Remišová stále verí, že sa Igor Matovič a Richard Sulík dohodnú. Vyzvala ich na to a dúfa, že „prekonajú svoje egá“.

„Štvorkoalícia stojí a padá na dohode Richarda Sulíka a Igora Matoviča. Naša strana už nemá ako prispieť, my sme spravili všetko, čo sme mohli,“ povedala pred novinármi politička.

„Takéto dlhé naťahovanie je pre Slovensko hazardom. Ja sa za to hanbím, že to tak dlho trvá,“ dodala a ozrejmila, že obaja rozhádaní aktéri sa stretli aj včera v utorok.

Podľa vysvetlenia Remišovej sú dva sporné body otázka, či Sulík bude alebo nebude sedieť vo vláde a finálna dohoda viazne aj na jednom ministerstve, ktoré si od SaS nárokuje OĽaNO.

10:23 – OĽaNO: Strana krátko po stredajších demisiách ministrov Branislava Gröhlinga a Ivana Korčoka na sociálnej sieti uviedla, že „vláda sa udrží“ a že rokovania o budúcej podobe koalície prebiehajú ďalej.

„Od začiatku je náš postoj konzistentný. Nekladieme žiadne podmienky a ultimáta, ale sme pripravení v pokoji rokovať o návrhoch ostatných. Naším základným a jediným cieľom je čo najrýchlejšie vyriešenie tohto problému a upokojenie situácie, aby sme mohli ďalej pracovať pre Slovensko,“ píše.

10:20 – IVAN KORČOK: Naznačenú demisiu definitívne podáva aj šéf diplomacie Ivan Korčok. Vzhľadom na to, že sa pracovne nachádza v Bruseli, o tom premiéra Igora Matoviča informoval písomne, uvádza v stanovisku strana SaS.

„Bolo mi potešením s vami spolupracovať, spoznať vás ako kolegyne a kolegov. Politika prináša aj takéto situácie ako dnes, keď spolu s ďalšími kolegami odchádzame z vlády. Prosím vás, aby ste pri akomkoľvek vnútropolitickom vývoji, urobili maximum pre dodržanie PVV v oblasti zahraničnej a európskej politiky,“ napísal Ivan Korčok členom vlády.

9:21 – BRANISLAV GRÖHLING: Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) podáva demisiu. Informoval o tom v stredu počas rokovania vlády. Vo štvrtok odovzdá demisiu o 14.00 prezidentke Zuzane Čaputovej. Na rokovaní vlády sa rozlúčil s kolegami, učiteľmi aj zamestnancami škôl.

9:12 – MARTIN KLUS: „Prišiel čas sa rozlúčiť, úprimne si prajem, že iba na krátku chvíľu,“ uviedol na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Doplnil, že minister Ivan Korčok má posledné dni dôležitý pracovný program v Bruseli, a tak v jeho mene doniesol na dnešné rokovanie vlády jej členkám a členom rozlúčkový darček.

„Zdá sa totiž, že je v tomto zložení nateraz posledné. O to viac si prajem, aby kríza čím skôr prehrmela a aby sme sa v zrekonštruovanej štvorkoalícii čím skôr vrátili k tomu, na čo sme dostali mandát od občanov – urobiť život na Slovensku lepším,“ dodal štátny tajomník.

Svoj odchod z funkcie v utorok naznačil aj sám Korčok, keď na Instagrame nachádzajúc sa v Belgicku uviedol nasledovné: „V tomto parku Cinquantenaire som behával počas mojich bruselských čias a vzhľadom na vládnu krízu to vyzerá tak, že doma som dobehal. Som na to pripravený“.

8:40 – EDUARD HEGER: Eduard Heger, o ktorom sa špekuluje ako o nadchádzajúcom predsedovi vlády vyhlásil, že ak chcete na najvyššej úrovni ľudí, ktorí zodpovedajú za chod štátu, tak je dôležité, aby tí hlavní aktéri mali priestor na rozhodnutie. Dobré rozhodnutia podľa neho potrebujú aj dobrý čas diskusií.

Na otázku, kedy a či bude novým premiérom, neodpovedal. Podľa Hegera by sa aktéri diskusií nikde nemali unáhliť, pretože je dôležité zabezpečiť správny chod štátu. „Všetky ministerstvá, ktoré sú dôležité práve pre pandémiu, pracujú na plné obrátky,“ povedal Heger.

08:30 – ANDREJ DOLEŽAL: Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) „nemá chuť“ podať demisiu. Je však znechutený a unavený z koaličnej krízy.

Doležal je momentálne dočasne poverený riadením ministerstva hospodárstva aj ministerstva práce. Vysvetlil, že po demisii ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) mu zavolala prezidentka Zuzana Čaputová so žiadosťou o dočasné riadenie ministerstva. „Pani prezidentke sa nehovorí nie, ak vás požiada, poverí, vyjadrí vám podporu a dôveru, tak v tomto prípade to bolo logické a v poriadku,“ podotkol.

Doležal zároveň poukázal na to, že reálne neriadi tri ministerstvá naraz a riadenie dvoch rezortov je dočasné. Deklaruje, že sa stopercentne venuje najmä svojmu ministerstvu dopravy. „Na ostatných rezortoch sú funkčné štruktúry, štátni tajomníci, riaditelia, generálni riaditelia. Tie rezorty ďalej šliapu,“ povedal s tým, že každé ministerstvo musí mať formálne hlavu.

08:25 – JAROSLAV NAĎ: „Pozícia riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) sa obsadí až po tom, ako sa stabilizuje situácia v koalícii,“ povedal minister obrany s tým, že sa na tom dohodla koalícia.

Doplnil, že OĽANO chce ďalej rokovať, má záujem na pokračovaní štvorkoalície. Verí, že kríza sa do konca týždňa vyrieši. Minister považuje za teatrálne, ak by každý deň niektorý člen vlády podával demisiu.

Na otázku, či by mala funkcia riaditeľa SIS patriť hnutiu OĽANO, povedal, že to nepatrí medzi ich požiadavky. „Zatiaľ súhlasíme s dohodou, že toto miesto obsadzuje Sme rodina,“ uviedol Naď.

Eviduje informáciu od šéfa Sme rodina a parlamentu Borisa Kollára, ktorý by chcel, aby to bol človek „zvnútra“, profesionál. Pripadá mu to ako rozumné uvažovanie.

Naď zopakoval, že v nedeľu (21. marca) hnutie dosť jasne povedalo, že premiér Igor Matovič (OĽANO) je ochotný odstúpiť. „Nevidíme dôvod sa o tom ešte rozprávať, keď sme jasne povedali, že odstúpi premiér po tom, ako sa dohodnú na tom koaliční lídri,“ dodal Naď.

(tasr/ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.