Viaceré popredné farmaceutické spoločnosti začali v prvom kvartáli tohto roka s testovaním očkovacích látok na deťoch, nevynímajúc tie v predškolskom veku. Ich zaradenie do programu je predovšetkým otázkou ich úlohy pri prenose vírusu. Odborníci tvrdia, že bez tohto ťahu kolektívnu imunitu, najmä vo svetle nových mutácií, nemusíme dosiahnuť.

Zo zdravotníckej krízy nás podľa odborníkov vyvedie kolektívna imunita nadobudnutá očkovaním. Pre jej získanie malo pôvodne stačiť zaočkovať približne 70 percent populácie. Mutácie, ktoré sa rýchlejšie šíria a spôsobujú reinfekcie, toto číslo zvýšili.

Americký epidemiológ Anthony Fauci sa domnieva, že by mohlo ísť až o 85 percent obyvateľov. Odhady epidemiológov naprieč svetom sa pohybujú okolo 80 percent. Nové varianty majú totiž lepšiu väzbu na detské receptory buniek, čo otvára otázku o potrebe vakcinácie maloletých.

Tých spočiatku z klinických štúdií vakcín vynechali, pretože mávajú spravidla ľahký priebeh ochorenia COVID-19. Výnimkou sú ojedinelé prípady, keď britská mutácia B.1.1.7 spôsobí u detí postcovidový syndróm.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.