Od odchodu z Uhorska v roku 1918 viedol oblúk vývoja Slovenska až do vojny s Maďarskom v roku 1939. Tento konflikt dostal názov Malá vojna. Vskutku, obete by sa dali porátať na dvoch pároch rúk, no pre Slovákov znamenal tento konflikt výrazný medzník.

Keď sa pozrieme do histórie 20. storočia, na území Slovenska sa odohralo niekoľko významných ozbrojených konfliktov. Na východ územia zasiahla prvá svetová vojna, keď sa sem v roku 1914 dostali ruské vojská. Mnohí Slováci videli v cárskych vojakoch potenciálnych osloboditeľov spod maďarskej nadvlády.

O päť rokov neskôr sa na Slovensku, ktoré sa stalo súčasťou pražskej republiky, objavili maďarské boľševické vojská Bélu Kuna. Založili tu slovenskú sovietsku republiku a mali v pláne rozšíriť ju na celé niekdajšie Horné Uhorsko. Po verdikte mocností sa museli stiahnuť.

V roku 1938, keď časť južných území putovala po Viedenskej arbitráži opäť pod Budapešť, vojna síce nevypukla, ale napätie medzi rozpínajúcim sa horthyovským Maďarskom a okliešteným Československom poriadne rástlo. Nespokojné boli obe strany – Slovensko prišlo o významné južné rovinaté územia s poľnohospodárskou produkciou, Maďarsku sa územné zisky málili, radi by videli pod svojou nadvládou i Bratislavu, Nitru, Banskú Bystricu či dokonca celé Slovensko.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.