Vo svojom živote sme zažili už všeličo. Veľa vecí sme museli zniesť, pretrpieť, prežiť, zvládnuť či prebojovať. A možno sme nie vždy úplne rozumeli tomu, prečo je to tak. Prečo sa to stalo, prečo som toho musel byť súčasťou… Prečo? Prečo? Prečo? Toto slovo nám dookola znie v srdci a nevieme sa ho zbaviť. Vraciame sa do minulosti, otáčame sa späť a pýtame sa, prečo tak veci museli byť. Nechápeme. A dúfame, že raz k tomu porozumeniu prídeme. 

Možno sa v týchto situáciách cítime aj nepochopení. Ako ľudia sme rôzni, preto sa stáva, že každý zoberie jednu a tú istú vec úplne inak. Možno sa vám stalo, že ste niečo spravili s tým najlepším úmyslom. V snahe pomôcť, potešiť, poradiť, zachrániť. Ale nebolo to tak vôbec pochopené. Možno kamarátka zobrala vašu snahu jej poradiť v kríze ako náznak toho, že nezvláda svoj život. Možno kolega v práci prijal vaše upozornenie ako náznak jeho neschopnosti či vášho povýšenectva. Možno niekto známy pochopil vašu otázku, ako sa mu darí, ako zvedavosť. Možno ste pomohli niekomu v obchode s košíkom a on sa pozeral, čo sa staráte… 

Niektoré veci sa ukážu časom. Vyjasnia časom. Odpovede na niektoré otázky dávajú na seba čakať. Pochopenie možno raz príde a možno nie. To, čo ostáva, je zámer, s ktorým veci robíme. Verím, že ak sa nenecháme odradiť, ak vytrváme, ak konáme dobré skutky znovu a znovu, prinesie to dobré ovocie. Možno my z daného miesta či vzťahu odídeme a nedozvieme sa o tom, ale naša nevedomosť neznamená, že sa to nestalo. 

Ide o postoj v našom srdci. Ide o to, s akým cieľom a akým zámerom konáme. Verím, že je dôležité nenechať sa odradiť. Verím, že je dôležité mať nádej a vytrvalosť. Lebo nikdy nevieme, ako dlho má zrieť ovocie, ktoré raz táto situácia prinesie. Možno je to ovocie, ktoré dozrieva desaťročie. Možno postačí mesiac alebo len týždeň. Ale verím, že to bude stáť za to. Pripomína sa mi citát Edmunda Burkeho: „Na to, aby zlo zvíťazilo, stačí málo: aby dobrí ľudia nerobili nič.“

A tak „len“ buďme dobrí ľudia, ktorí niečo robia. Nenechajme sa odradiť, že ešte nevidíme víťazstvo či zmysel. Nenechajme sa odradiť nepochopením. Kráčajme verne a vytrvalo. Nech sú nám inšpiráciou a povzbudením všetci tí, ktorým sa uznania možno počas ich života nedostalo. Ale my sami teraz vidíme a vieme posúdiť, koľko dobra zasiali, lebo ovocie už dozrelo.

“Pilát im povedal: „Chcete, aby som vám prepustil židovského kráľa?“ Lebo vedel, že ho veľkňazi vydali zo závisti. Ale veľkňazi podnietili zástup, aby im radšej prepustil Barabáša. Pilát sa ich znova opýtal: „Čo mám teda podľa vás urobiť so židovským kráľom?“ Oni opäť skríkli: „Ukrižuj ho!“ Pilát im vravel: „A čo zlé urobil?“ Ale oni tým väčšmi kričali: „Ukrižuj ho!“  A Pilát, aby urobil ľudu po vôli, prepustil im Barabáša. Ježiša však dal zbičovať a vydal ho, aby ho ukrižovali.” 

Mk 15, 9 – 15
Denné povzbudenie môžete počúvať ako podcast na stránke denníka Štandard, na YouTube, Spotify, Google Podcast či Apple Podcast.

Miroslava Kmeťová

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.