Prezidentka Zuzana Čaputová konečne povedala rozhodnejšie slovo k politickej kríze. Stále sa však od nej, už kvôli rozkladu vzťahov vo vláde, očakáva viac. Nie však pokus o úradnícku vládu.

"Je nevyhnutné, aby premiér Igor Matovič svojou demisiou umožnil uzavrieť dohodu koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády." Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom utorňajšom mimoriadnom vyhlásení ku koaličnej kríze.

Reagovala aj na prerušenie parlamentnej schôdze: "Kríza sa už preniesla aj na pôdu parlamentu. Ten prerušil svoje zasadnutie, lebo nedokáže zabezpečiť prijímanie ani len vládnych návrhov zákonov. Výkonná a zákonodarná moc teda nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili," vyhlásila Čaputová.

Prezidentka kritizuje odtrhnutosť politikov od problémov ľudí: "Vláda nie je eseročka, v ktorej si podielnici dohadujú svoje ďalšie fungovanie podľa osobných záujmov. Vláda je orgán verejnej moci, vláda a jej funkčnosť je verejným záujmom," povedala.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.