Prezidentka Zuzana Čaputová konečne povedala rozhodnejšie slovo k politickej kríze. Stále sa však od nej, už kvôli rozkladu vzťahov vo vláde, očakáva viac. Nie však pokus o úradnícku vládu.

„Je nevyhnutné, aby premiér Igor Matovič svojou demisiou umožnil uzavrieť dohodu koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády.“ Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom utorňajšom mimoriadnom vyhlásení ku koaličnej kríze.

Reagovala aj na prerušenie parlamentnej schôdze: „Kríza sa už preniesla aj na pôdu parlamentu. Ten prerušil svoje zasadnutie, lebo nedokáže zabezpečiť prijímanie ani len vládnych návrhov zákonov. Výkonná a zákonodarná moc teda nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili,“ vyhlásila Čaputová.

Prezidentka kritizuje odtrhnutosť politikov od problémov ľudí: „Vláda nie je eseročka, v ktorej si podielnici dohadujú svoje ďalšie fungovanie podľa osobných záujmov. Vláda je orgán verejnej moci, vláda a jej funkčnosť je verejným záujmom,“ povedala.

V závere vystúpenia vyzvala Igora Matoviča, aby aj on podal demisiu: „Je nevyhnutné, aby premiér svojou demisiou umožnil uzavretie dohody koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády. Postavenie a pozícia žiadneho človeka nie je a nesmie byť dôležitejšia, ako záujem krajiny a jej občanov,“ povedala na záver vystúpenia.

Pripomeňme, že prezidentka Čaputová koná primerane, ak stupňuje tlak na Igora Matoviča, mala by však odolať pokušeniu formovať aktívnejšie podobu vlády. Všetky štyri vládnuce strany opakujú, že sa chcú dohodnúť na „pôdoryse výsledkov volieb“, prezidentka by preto nemala mať snahu ovplyvniť zloženie vlády. Vyvolalo by to ešte väčšie napätie v politike.

Prezidentka s mimoriadnym vyhlásením predstúpila pred verejnosť potom, ako v priebehu dňa prijala už druhú demisiu ministra Matovičovej vlády, vo funkcii skončila Mária Kolíková.

Čaputová jej pri odchode vyjadrila podporu: „Rezort justície ešte viac ako iné rezorty potrebuje podporu partnerov vo vláde. Rozumiem, že takúto podporu, ktorá je aj prejavom vzájomnej dôvery, ste považovali za nevyhnutnú pre ďalšie pôsobenie na poste ministerky. I keď nerada, ale s porozumením som v tejto situácii vašu demisiu prijala,“ vyhlásila Čaputová.
Prezidentka pripomenula, že dôvodom odchodu Kolíkovej nie je to, že by si zo zverenými úlohami nevedela rady. „Rezort pod vaším vedením aj v ťažkých časoch pandémie stihol zrealizovať dlho očakávané a veľmi potrebné kroky justičnej reformy, ktoré predstavujú zatiaľ najkomplexnejšiu reformu tejto vlády,“ pripomenula a ministerke sa za odvedenú prácu poďakovala.

Problémom, ktoré vyvolalo pôsobenie Márie Kolíkovej, napríklad tomu, ako sa proti nej postupne zjednotili sudcovia a právna obec, sa prezidentka vyhla.

Paradoxne k stavu, v akej je celá vec, ocenila zriadenie Najvyššieho správneho súdu. „Dúfam, že prebiehajúci proces implementácie naplní všetky očakávania a zámery, ktoré do tohto súdu vkladáme,“ uviedla Čaputová. Ocenila aj návrh zákona k zaisťovaniu majetku a tiež novelu trestného zákona, ktorou sa zaviedli dve nové skutkové podstaty trestných činov – trestný čin ohýbania práva a trestný čin prijatia a poskytnutia nenáležitej výhody. „V oboch prípadoch ide o dôležitú úpravu pre efektívny boj proti korupcii,“ doplnila Čaputová

Vicepremiérku Veroniku Remišovú (Za ľudí) prezidentka požiadala o zabezpečenie plnohodnotného fungovania ministerstva až do vymenovania nového ministra alebo ministerky spravodlivosti.

(tasr, fed)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.