Nie je čas mlčať, ani vyhýbať sa tejto téme, varujú biskupi pred možným zavedením potratu. Vláda v Londýne podľa nich chce obísť tamojší parlament a rozšíriť potratové služby v Severnom Írsku. Tým by sa mohla porušiť Dohoda z Veľkého piatka, ktorá vymedzuje právomoci pre takzvaný severoírsky parlament.

Severoírski biskupi protestujú „proti zavedeniu extrémnych a diskriminujúcich potratových služieb“, ktoré idú „proti jasnej vôli väčšiny ľudí“ v tejto časti Spojeného kráľovstva. Sú znepokojení, že londýnska vláda im chce nanútiť zákon, „ktorý zjavne narúša právo na život nenarodených detí a podporuje hrozné a neobhájiteľné predsudky voči osobám so zdravotným postihnutím ešte skôr, ako sa narodia".

Preláti vo svojom oficiálnom vyhlásení reagujú na vyhlásenie štátneho tajomníka pre Severné Írsko Rona Brandona Lewisa. Vo svojom nedávnom tvíte napísal, že na potratové služby "majú ženy a dievčatá zákonné a morálne právo. Všetci by sme mali brať svoje povinnosti v tejto otázke neuveriteľne vážne – prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti je ľudským právom."

Hrozí narušenie Dohody z Veľkého piatka

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.