Podľa zámerov Plánu obnovy vláda očakáva, že Slovensko začne opäť dobiehať vyspelejšie štáty Európskej únie. No má to háčik – trend je dnes presne opačný. Ak chceme zlomiť krivku našej trajektórie, musíme vyvinúť nemalé úsilie.

Ministerstvo financií si v marcovej verzii Plánu obnovy poťažkalo, že v porovnaní s priemerom Európskej únie máme o štvrtinu nižšiu životnú úroveň. Dôvodom je, že v posledných rokoch sa nám tento priemer nedarí dobiehať, keďže náš doterajší ekonomický model založený na lacnej pracovnej sile a investíciách sa vyčerpal.

Keď sa pozrieme na čísla, ako ich zaznamenáva európsky štatistický úrad Eurostat, potvrdzujú sa údaje z dielne ministerstva. Ba ešte horšie, Slovensko nielenže vyspelé štáty nedobieha, ale sa im vzďaľuje. Tendencia je zrejmá najmä v posledných rokoch. Ak sa porovnáme so susednými členmi Únie, Česko sa nám výrazne vzďaľuje, Poľsko a Maďarsko nás od roku 2018 predbiehajú, o Rakúsku nemôžeme ani snívať.

V grafe zobrazenom nižšie je porovnanie vývoja ekonomiky na základe hrubého domáceho produktu prepočítanom podľa parity kúpnej sily, teda prevodového indexu zohľadňujúceho cenové rozdiely medzi jednotlivými štátmi. Údaje sú za posledný tucet rokov. Krivky ukazujú, ako sa na Slovensku a v susedných štátoch darí dobiehať priemer 27 členských štátov EÚ.

Zdroj: Eurostat

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.