Alexandra Miklošková je učiteľkou v škôlke. Spolu s manželom a troma deťmi žijú ako tútorská rodina v Domovskom vzdelávacom centre, zariadení pre odchovancov z detského domova. Dokáže ich pochopiť. Sama vyrastala v detskom domove a na ceste k rodinnému životu zažila veľa zákrut.

Alexandra si na umiestnenie do detského domova pamätá celkom živo, aj keď mala len tri roky. Je to spomienka, ktorá jej utkvela v pamäti a doteraz ju považuje za traumu z detstva. „Moje odobratie do detského domova bolo uskutočnené násilným spôsobom. Bola som v škôlke, mama ani nevedela, že mňa a sestru berú do detského domova. Cesta bola veľmi dlhá, v aute som celú cestu plakala, bolo mi nevoľno.“

Obe sa so sestrou dostali do detského domova pri Rimavskej Sobote. Okrem straty rodiča a dovtedy známeho prostredia, bolo pre ne náročné aj to, že sa v danom detskom domove rozprávalo prevažne po maďarsky.

Celkovo na detský domov nespomína v zlom. Dnes však vie, že kolektívny život v detskom domove mal negatívny vplyv na ich sesterský vzťah. Každá mala svoju povahu a ich vzťah v domove ochladol, keďže ich súrodenecký vzťah nik neposilňoval. V súčasnosti sa snaží vytvoriť medzi nimi nové puto.

Foto: Matúš Zajac

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.