Vo veku 89 rokov zomrela československá šansoniérka Hana Hegerová, ktorá sa narodila v Bratislave. Informovala o tom v utorok 23. marca Česká televízia na svojej webovej stránke.

Jej meno sa spája s miliónmi fanúšikov v dvoch národoch bývalého Československa, desaťtisíce z nich pri vyslovení jej mena omladnú pri svojich spomienkach. Hegerová patrila ku kultúre 60. rokov, dokázala sa odlíšiť od masovej popkultúry a tiež preukázať mravnú integritu v časoch komunizmu. Hana Hegerová zomrela dnes vo veku 89 rokov v nemocnici Na Homolce, kde bola už nejaký čas hospitalizovaná.

Prvá dáma československého šansónu, vlastným menom Carmen Farkašová, sa narodila 20. októbra 1931 v Bratislave. Pochádzala z rodiny riaditeľa banky, kvôli čomu nemohla neskôr z kádrových dôvodov študovať na Vysokej škole ekonomickej a pracovala v strojárňach v Komárne.

Po umeleckých začiatkoch na Slovensku v 60. rokoch sa presunula do Prahy, kde vystupovala v divadlách Rokoko a Semafor. Potom nasledovalo hosťovanie v parížskej Olympii, kde si pre svoje majstrovské poňatie šansónu vyslúžila prezývku Piaf z Prahy.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.