Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v utorok demisiu vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Rezort bude dočasne viesť minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Ten po demisii Milana Krajniaka dočasne šéfuje aj ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Sulík po demisii vyhlásil, že sa ministerského postu vzdal preto, aby otvoril cestu na odchod premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) z vlády. „Toto bola totiž jeho podmienka. Túto podmienku dnešným dňom plním. Vyvodzujem teda aj ja politickú zodpovednosť za stav, v akom sa vláda nachádza,“ skonštatoval šéf koaličnej SaS.

Dúfa, že sa situácia vo vláde čoskoro stabilizuje, kríza sa skončí a vládu povedie nový premiér. Slovensko podľa Sulíka potrebuje vládu „pokojnej ruky“, rozvážne vedenie, konštruktívny vecný prístup, pokojné hľadanie riešení a aj ich realizáciu. „Mám nádej, že týmto krokom sa k tomuto cieľu výrazne priblížime,“ poznamenal.

Deklaruje, že v rezorte hospodárstva bude zachovaná kontinuita a na ministerstve necháva svoj tím. „Rutinné záležitosti sú zabezpečené,“ vyhlásil Sulík, ktorý Doležalovi (Sme rodina) poprial šťastnú ruku pri jeho „trojpozícii“.

Doležal, ktorý bude ministerstvu hospodárstva dočasne šéfovať, sa poďakoval prezidentke za prejavenú dôveru. Zároveň však upozornil, že dve ministerstvá sa nedajú viesť plnohodnotne, nieto ešte tri.

„Tento ústavný akt preto vnímam ako povinnú jazdu a verím, že toto poverenie bude prudko dočasné,“ vyhlásil. Na ministerstve hospodárstva sú podľa jeho slov plnohodnotní profesionáli, ktorým chce dať priestor. Fungovanie rezortu preto, ako tvrdí, ohrozené nebude.

Politické gesto

Prezidentka Zuzana Čaputová po prijatí Sulíkovej demisie vyhlásila, že ju vníma ako politické gesto. Verí, že si nájde svojich adresátov a prispeje k skoršiemu vyriešeniu vládnej krízy.

Prezidentka sa Sulíkovi poďakovala za prácu, ktorú odviedol za rok pôsobenia vo funkcii ministra hospodárstva. „Vážim si, že ste sa s výrazným osobným nasadením venovali tomu, aby váš rezort vo veľmi náročných podmienkach pandémie plnil svoje úlohy a udržal slovenské hospodárstvo v čo najlepšom stave,“ adresovala prezidentka Sulíkovi.

Pripomenula mu, že bol pri tom, keď vláda po vypuknutí koronakrízy prijala sedem základných opatrení na pomoc slovenskej ekonomike. Ekonómovia s odstupom času podľa prezidentky skonštatovali, že išlo o správne opatrenia prijaté v správnom čase, lebo vďaka nim nedošlo k nenapraviteľným ekonomickým a ľudským škodám.

Efektívne dotácie

„Rezort hospodárstva v prvej i druhej vlne pandémie efektívne poskytoval dotácie na nájomné. Išlo o administratívne a organizačne neľahkú úlohu, pretože ministerstvo muselo zvládnuť desaťtisíce žiadostí, aby poskytlo pomoc v desiatkach miliónov eur,“ skonštatovala Čaputová.

Ocenila, že sa pracovalo nielen na schémach pomoci pre výrobné podniky, ale spolupracovalo sa aj na schémach pomoci v iných rezortoch. Takýto nadrezortný prístup označila za veľmi potrebný. „Jeho výsledkom bolo aj ‚podnikateľské kilečko‘, najväčší balík konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia,“ poznamenala.

Hlava štátu považuje za nevyužitú príležitosť, že viaceré Sulíkove ďalšie iniciatívy, ako napríklad odškodňovací zákon pre podnikateľov, nedostali takú podporu, aby mohli priniesť reálny prospech nielen podnikateľom, ale celej spoločnosti.

Sulík podal demisiu po tom, ako premiér Matovič v nedeľu oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou je odchod Sulíka z vlády, odstúpenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej i podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS). Strana SaS podľa Sulíka splnila Matovičove personálne požiadavky týkajúce sa vlády. Na rade je podľa neho teraz premiér.

(tasr, ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.