Uvalenie sankcií EÚ voči štyrom čínskym predstaviteľom a jednému právnemu subjektu v súvislosti s potláčaním práv ujgurskej menšiny v tejto krajine je oprávnené. Vyhlásila to slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann. Čína sa jej oplatila odvetnými sankciami.

Čínska vláda zareagovala na rozhodnutie Rady EÚ pre zahraničné veci sankcionovať 11 osôb a štyri firmy zo šiestich rôznych štátov za porušovanie ľudských práv. V odvetnom kroku ohlásila cestovné a ekonomické sankcie voči desiatim európskym osobnostiam a štyrom inštitúciám, ktoré údajne poškodzujú čínske záujmy. Na zozname čínskych sankcií sa ocitlo päť poslancov Európskeho parlamentu (EP) vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (KDH), ktorá je členkou Európskej ľudovej strany (EPP).

"Oceňujem dlhoočakávaný krok EÚ voči Číne, ktorý dnes ministri zahraničných vecí schválili v Bruseli. Situácia v regióne Sin-ťiang v Číne je alarmujúca a mnohí odborníci potvrdili, že spĺňa všetky charakteristické znaky genocídy," uviedla europoslankyňa v reakcii na rozhodnutie čínskej strany.

Lexmann: Staneme sa morálne spoluzodpovední

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.