Predseda SaS, vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík podáva demisiu. Informoval o tom na tlačovej konferencii.

Richard Sulík doručil demisiu prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Má sa s ňou stretnúť v utorok.

„Za SaS sme týmto splnili jeho [Matovičove, pozn. TASR] osobné personálne požiadavky, ktoré sa týkajú vlády a môže dôjsť k jej rekonštrukcii, ako to požadujeme už vyše týždňa,“ povedal Sulík. Premiérovi Igorovi Matovičovi podľa jeho slov už nič nebráni podať demisiu. Pokiaľ však Matovič ostane členom vlády, chce ostať jej členom aj Sulík.

„Teraz je on [Matovič, pozn. TASR] ten, ktorý by mal podať demisiu. V momente, ako podá demisiu predseda vlády, sa končí funkčné obdobie všetkým ministrom,“ vysvetlil Sulík. Dodal, že demisiu podáva preto, aby tak urobil aj premiér a mohla sa začať rekonštrukcia vlády. Matovič žiadal aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej, tá sa zatiaľ odísť nechystá.

SaS odmieta zmenu počtu ministerstiev

SaS trvá na odchode premiéra, inak odídu z vlády aj ich ostatní ministri. „SaS nebude vo vláde pod vedením Igora Matoviča, Igor Matovič nie je spôsobilý viesť vládu, nemá na to manažérske ani osobnostné predpoklady,“ zopakoval.

SaS odmieta zmenu počtu ministerstiev. Nevidí dôvod na zmenu programového vyhlásenia vlády ani koaličnej zmluvy. Považuje ich za rozumné. Liberáli podľa Sulíka naďalej odmietajú predčasné voľby. Nemyslí si, že by sa po nich niečo zmenilo k lepšiemu. Deklarujú ochotu naďalej rokovať o zachovaní koalície na jej súčasnom pôdoryse.

Kolíková: Všetky rozhodnutia som urobila

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) plánuje rozhodnutie o svojej budúcnosti na pozícii šéfky rezortu oznámiť v utorok. „Ja som všetky rozhodnutia urobila, zajtra ich budem komunikovať,“ povedala po rokovaní predsedníctva strany Za ľudí.

„Podľa mňa by bola veľká škoda, aby táto štvorkoalícia skončila svoju prácu,“ zdôraznila Kolíková. K vládnej kríze a budúcnosti Za ľudí v štvorkoalícii dá podľa jej slov strana jasné stanovisko.

Kríza pokračuje

Matovičova vláda je v kríze, ktorá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie v nej bolo dlhodobo. Zo súčasného kabinetu už odišli Marek Krajčí (OĽaNO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Všetci členovia koalície hovoria, že by radi zachovali jej súčasné zloženie, predčasné voľby odmietajú. SaS a Za ľudí žiadajú rekonštrukciu vlády a zmenu na poste premiéra.

Matovič v nedeľu oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou je odchod Sulíka z vlády, odstúpenie Márie Kolíkovej i Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS). OĽaNO zároveň chce, aby SaS hnutiu vrátila jeden ministerský post, ktorý strane po voľbách prenechalo.

(tasr)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.