Podľa úradu je prípustný len v rámci dobre navrhnutých klinických štúdií. Výsledky v boji proti COVID-19 má liek len v dávkach, ktoré prevyšujú povolené množstvo a môžu byť toxické. Na Slovensku je pritom o tento liek záujem.

Na oficiálnej stránke Európskej liekovej agentúry (EMA) sa uvádza, že agentúra preskúmala najnovšie dôkazy o použití ivermektínu na prevenciu a liečbu choroby COVID-19 a dospela k záveru, že dostupné údaje nepodporujú jeho použitie proti chorobe COVID-19 mimo dobre navrhnutých kontrolovaných klinických štúdií.

Vo vyhlásení EMA, zverejnenom v pondelok, sa uvádza, že v EÚ sú tablety s ivermektínom schválené na liečbu niektorých parazitických ochorení, zatiaľ čo prípravky s obsahom ivermektínu sú schválené na ošetrenie kožných ochorení, ako je napríklad ružovka (rosacea).

Ivermektín je tiež povolený na veterinárne použitie pre široké spektrum druhov zvierat, a to proti vonkajším či vnútorným parazitom.

Potenciálne pomôže, ak sa zvýšia dávky

Lieky s ivermektínom nie sú v EÚ povolené na použitie proti covidu a EMA nedostala žiadnu žiadosť o takéto použitie, uvádza sa vo vyhlásení.

V texte sa píše, že po medializovaných správach o používaní ivermektínu EMA preskúmala najnovšie publikované dôkazy z metaanalýz, laboratórnych, pozorovacích a klinických štúdií.

V rámci laboratórnych štúdií sa zistilo, že ivermektín môže blokovať replikáciu SARS-CoV-2 vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, avšak pri oveľa vyšších koncentráciách ivermektínu, ako sú teraz povolené.

Výsledky klinických štúdií boli rôzne, pričom niektoré nepreukázali žiadny prínos a iné hlásili potenciálny prínos, uvádza sa vo vyhlásení.

Väčšina štúdií, ktoré preskúmala agentúra EMA, nebola rozsiahla a mali i ďalšie obmedzenia, vrátane rôznych režimov dávkovania a použitia súbežne užívaných liekov.

Na základe toho EMA dospela k záveru, že v súčasnosti dostupné dôkazy nie sú dostatočné na podporu použitia ivermektínu pri liečení COVID-19 mimo klinických štúdií.

Vedľajšie účinky by mohli byť toxické

Aj keď je ivermektín všeobecne dobre tolerovaný v dávkach povolených pre iné indikácie, jeho vedľajšie účinky by sa mohli zosilňovať pri oveľa vyšších dávkach, ktoré by boli potrebné na získanie takej koncentrácie ivermektínu v pľúcach, aká by bola účinná proti vírusu.

EMA tiež uviedla, že toxicitu, keď sa ivermektín používa vo vyšších ako schválených dávkach, nemožno vylúčiť.

EMA dodala, že na vyvodenie záverov o tom, či je produkt účinný a bezpečný pri prevencii a liečbe covidu, sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté randomizované štúdie.

Toto vyhlásenie EMA o verejnom zdraví bolo schválené pandemickou pracovnou skupinou COVID-19 EMA (COVID-ETF) na základe prebiehajúcich diskusií o použití ivermektínu pri prevencii a liečbe COVID-19, uvádza sa na stránke EMA.

Na Slovensku permanentne vypredaný

Ivermektín je dlhodobo príčinou svárov aj vo vedeckej obci. Kým niektorí ho považujú za zázračný liek, iní jeho prínos pri liečbe ochorenia COVID-19 spochybňujú.

Ivermektín je lacné antiparazitikum, ktoré má veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri ochorení COVID-19. Ide však len o podporný liek, nie priamo proticovidový.

Dopyt verejnosti po tomto liečive bol na Slovensku taký veľký, že mu exminister Marek Krajčí (OĽaNO) udelil v januári povolenie na terapeutické použitie neregistrovaného lieku.

Dopyt stúpol ešte viac a ľudia sa ho v lekárňach dožadovali za každú cenu. Slovenská lekárnická komora musela usporiadať tlačovú konferenciu, na ktorej občanom vysvetlila, že im nemôže ivermektín poskytnúť bez predpisu.

Na konci februára pristúpil rezort zdravotníctva k ďalšiemu nákupu liekov s účinnou látkou ivermektín. Ľudia ho medzičasom zháňajú aj po vlastnej osi. Liek sa snažia na vlastné riziko kúpiť od veterinárov alebo si ho nelegálne doviezť zo zahraničia.

Niektorí lekári pri pacientoch udávajú, že ak sa začne užívať včas, má veľmi dobré výsledky. Také skúsenosti má všeobecná lekárka a internistka Etela Janeková, ktorá ordinuje v bratislavskej Petržalke. Liek podala viac než 80 pacientom a žiaden z nich nemusel byť hospitalizovaný.

Na porovnanie, lekárka Andrea Letanovská, primárka ARO v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, ivermektín používa, ale jeho výrazný účinok nevidí. Výsledky sa rôznia.

(tasr, est)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.