24. marca 2021

Mali by si katolíci vyberať? V Amerike sa živo diskutuje o vakcínach a morálke

Mali by si katolíci vyberať? V Amerike sa živo diskutuje o vakcínach a morálkeRobert P. George na diskusii na arizonskej štátnej univerzite. Foto: Gage Skidmore/flickr.com

Americkí biskupi a kresťanskí intelektuáli riešia, či by sa mali katolíci snažiť vyhnúť vakcínam od spoločností AstraZeneca, Johnson & Johnson alebo Sputniku V.

Na úvod krátky citát: „Odporúčame, aby v prípade, že je k dispozícii vakcína Moderna alebo Pfizer, katolíci pre rozsiahle použitie bunkových línií z potratov zvolili radšej jednu z týchto vakcín, ako novú vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson.“

Takéto stanovisko vydal 26. februára, teda v deň, keď bola v USA schválená vakcína Johnson & Johnson, biskup Gregory M. Aymond, arcibiskup americkej diecézy v New Orleans. A týmito slovami spustil veľkú diskusiu aj zápas o to, ako majú katolíci pristupovať k vakcínam proti koronavírusu.

O pár dní neskôr, začiatkom marca, vydala podobné vyhlásenie ako biskup Aymond aj celá biskupská konferencia USA. Tá sa v ňom odvoláva na stanovisko Kongregácie pre náuku viery, ktoré bolo široko medializované aj na Slovensku. Uvádza, že ak neexistujú morálne bezúhonné vakcíny, je prijateľné zaočkovať sa aj takou vakcínou proti COVID-19, ktorá vo svojom procese výskumu a výroby používa bunkové línie z potratených plodov. Americkí biskupi k tomu však dodávajú, že ak si môžete vybrať medzi rovnako bezpečnými a účinnými vakcínami, mali by ste si zvoliť vakcínu s najmenším spojením s bunkovými líniami odvodenými z potratu. A to sú tie od firiem Pfizer a Moderna, keďže tieto bunkové línie z potrateného dieťaťa využili len pri testoch vakcíny, nie však pri výrobe a vývoji (a testoch), ako to urobili spoločnosti Johnson & Johnson a AstraZeneca, ku ktorej vydala americká biskupská konferencia osobitné vyhlásenie ešte v decembri 2020.

Arcibiskup Gregory M. Aymond. Foto: wikimedia

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.