Dôvera v bezpečnosť očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca prudko klesla v Španielsku, Nemecku, Francúzsku a Taliansku. Objavili sa totiž správy o zriedkavých prípadoch krvných zrazením spájaných s touto vakcínou, na základe čoho mnohé krajiny nakrátko zastavili jej používanie. O výsledkoch prieskumu britskej agentúry YouGov v pondelok informovala tlačová agentúra Reuters.

Prieskumná firma YouGov uviedla, že už koncom februára zistila, že Európania váhajú nad zaočkovaním vakcínou od AstraZenecy viac než nad zaočkovaním vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Povesť vakcíny od AstraZenecy následne poškodili u verejnosti aj obavy z krvných zrazenín.

Za posledné dva týždne pozastavilo podávanie tejto vakcíny, vyvinutej AstraZenecou spoločne s Oxfordskou univerzitou najmenej 13 európskych krajín - dôvodom boli správy o malom počte krvných porúch.

Mnoho týchto krajín očkovanie obnovilo v piatok po tom, čo Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok oznámila, že podľa jej predbežného skúmania bezpečnosti vakcíny je táto očkovacia látka bezpečná a účinná a nesúvisí so zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazením.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.