Najnovšie prieskumy verejnej mienky v najväčšej krajine sveta potvrdzujú dlhodobý trend. Ruská spoločnosť sa odkláňa od Západu a orientuje sa viac na Áziu. Postoje nastupujúcej generácie Rusov naznačujú, že román Ruska a Európy zo začiatku 90. rokov sa v dohľadnej budúcnosti opakovať nebude.

Obrat smerom k Číne a Ázii nezaznamenáva v posledných rokoch len ruská zahraničná politika, ale aj ruská verejnosť. Potvrdzuje to aj najnovšia analýza, ktorú spoločne na základe viacerých prieskumov verejnej mienky pripravili Chicagská rada pre globálne záležitosti (CCGA) a ruské Analytické centrum Jurija Levadu.

Hľadanie priateľstva na východe...

Z dokumentu vyplýva, že Čínu vníma priaznivo až 74 percent Rusov, pričom ďalších 57 percent predpokladá, že obe mocnosti sa v najbližších desiatich rokoch ešte viac zblížia. Nejde pritom len o dočasný fenomén, ale o dlhodobý trend. Zatiaľ čo v roku 2006 považovalo v prieskumoch Centra Levada Peking za najbližšieho partnera Moskvy len 24 percent Rusov, na konci minulého roku to bolo už 40 percent.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.