Národná postava symbolizujúca Britské ostrovy, takzvaná Britannia, je na nových limitovaných minciach zobrazená ako černoška.

Vlna ideológie diverzity v Británii sa nevyhla ani národnému symbolu Britských ostrovov, postave známej ako Britannia. Na nových limitovaných minciach je vyobrazená ako černoška, informuje televízia CNN.

Británia (Britannia) je názov, ktorý ostrovu dali starovekí Gréci a Rimania. Prekrásna žena s rovnomenným názvom odetá v starovekom brnení sa stala zosobnením tejto ostrovnej krajiny. Vyobrazená bola už na minciach Rímskej ríše z druhého storočia a ako symbol krajiny bola vzkriesená v renesančnom Anglicku.

Postava Britannie sa na britských minciach objavuje od roku 1672. Nový vzhľad národného symbolu, ktorý teraz predstavuje čierna žena, obhajuje riaditeľka Kráľovskej mincovne Clare Maclennanová. „Britannia je pretrvávajúci symbol národa, a ako sa národ vyvíja, je správne, aby sa jej vzhľad vyvíjal tiež,“ tvrdí riaditeľka.

Prísľub

Návrh na minci pochádza od umelca P. J. Lyncha. „Vytvorenie originálneho nového vzhľadu pre takú ikonu, akou je Britannia, je umelcov sen,“ komentoval Lynch. Kráľovská mincovňa ďalej uvádza, že nový vzhľad Britannie je súčasťou ich prísľubu, aby zobrazovali väčšiu rozmanitosť.

Nejde o prvý takýto počin z dielne britskej mincovne. V októbri minulého roku bola ohlásená nová verzia mince s hodnotou 50 pencí. Tá je súčasťou kampane „Tiež sme postavili Britániu,“ a má propagovať vplyv menšín na britské dejiny.

Na platidle je nápis „Diverzita vybudovala Britániu“ a vyšla v náklade dva a pol milióna kusov. Spolu s mincami bolo vypracovaných niekoľko vzdelávacích balení, ktoré smerovali do britských škôl.

Britannia oplakáva smrť Horatia Nelsona po víťaznej bitke pri Trafalgari. Foto: Wikimedia Commons
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.