Opäť sa potvrdilo, že predseda OĽaNO ako vládny líder nestojí za veľa, ale zato vyniká ako politický exorcista a lovec súperov. Sulík už pri ňom nemá kde dýchať.

Igor Matovič sa v niečom na svojich premiérskych predchodcov podobá a v niečom líši. Rád sa uprostred krízy odmlčí – no nie preto, že by šiel za medveďmi. Týždeň ho nebolo počuť, dokonca sa odmlčal aj na Facebooku, na závisláka pozoruhodný výkon. Predpokladajme, že tento čas využil na rokovania a včera vedel, čo robí, pretože včerajšia tlačovka bol pokus o dve veci: poníženie Sulíka a poníženie kritikov Veroniky Remišovej v jej strane (Kolíková von z vlády, Šeliga dole v parlamente).

Dá sa tak zachovať vláda? To je otázka na Veroniku Remišovú a pár ľudí okolo nej.

Vráťme sa však k Matovičovi. Vzhľadom na jeho minulosť aj politický charakter bolo pravdepodobné, že nevyčkáva len tak pre nič za nič, ale kdesi v zákulisí spriada rafinovaný protiúder. Už pri koaličných vyjednávaniach o generálnom prokurátorovi sme videli, že verejný útlm a naťahovanie času nesvedčí o jeho bezradnosti, ako to pôsobilo navonok, ale ide skôr o súčasť taktiky.  Vyznáva pomalé dlhé varenie súpera, času je dosť. Na vypočutie všetkých poslancov na klube, aj oponentov vo vláde.

Premiér sa načas stratil z obzoru, čím sa pozornosť presunula na zvyšných „rozbíjačov koalície“, ktorým tak zostal v rukách Čierny Peter. Kým on sám v tichej komore spriadal plán, ako vykĺznuť z pasce, do ktorej bol zahnaný.  

Vládni rebeli mu to aj pripomínali, ťahali ho do hry. Teraz je vraj na ťahu on.

Dočkali sa. Matovičov čerstvý návrh, že ultimatívnu požiadavku na svoj odchod z premiérskeho postu naplní v prípade, ak sa SaS vzdá ministerstva, Richarda Sulíka vo vláde a zaľudia zároveň odstrelia dvoch svojich podpredsedov, je toho výsledkom.

Pred svojimi ľuďmi sa Matovič bude tváriť, že už nemôže byť vykreslený ako ten, kto rozbíja vládnu štvorkoalíciu. Úlohu predsa splnil, svojho postu sa chce vzdať.   

Sulík v tejto kríze tvrdí, že je ochotný obetovať veľa. Aj seba. Dokonca si vie predstaviť Matoviča naďalej na ministerskom poste (v rozpore so svojimi tvrdeniami v rozhovore pre Štandard, kde Matovičov odstrel zdôvodňoval terapeutickou nevyhnutnosťou dostať ho mimo vlády). Ale Matovič nepremešká moment a príležitosť, aby z neho robil hlavný terč svojej politiky. Trvá to už celé mesiace a nie je dôvod veriť, že to tak nebude až do volieb. Ak by to Sulík akceptoval, strápňuje sa pred svojimi voličmi.

Sulík aj Matovič majú pritom jeden spoločný záujem: Aby sa Remišová a zaľudia rozhodovali samostatne. Sulík preto, aby sa jeho odchod z vlády nespájal s predčasnými voľbami, Matovič to isté, len z opačnej strany. Aby mu na kopci zostala väčšina.

Najväčšie dilemy preto opäť raz prežívajú v strane Za ľudí. Veronike Remišovej sa premiér zjavne odmenil za jej čiastočný ústup – nepožaduje jej odchod – a pomohol jej aj vyriešiť problém s vnútrostraníckymi rebelmi. Všetky jeho požiadavky sú totiž ostentatívne namierené voči jej vzbúrenému krídlu. Kolíkovej vystrelil z ruky dôvod na odchod do progresívnej opozície, k čomu mohlo dôjsť v prípade, že by rokovania zlyhali. Dnes už túto pohodlnú variantu nemajú – ak nechcú, aby na nich pristál biľag hrobára vlády.  Šeligu sa týka to isté, len namiesto PS pripadá do úvahy možno KDH, kam ideovo aj osobnostne zapadá. Má to význam aj preto, že KDH si netrúfne na ostrejšiu politiku voči Matovičovi, ohrozilo by to manželský pár pri obhajobe postov župana a europoslankyne.

Zároveň nám do širšieho obrazu začína zapadať aj zopár záhad posledných dní. Najmä čudný filmový trik ministra Milana Krajniaka, s ktorým sa Igor Matovič lúčil v dojemne priateľskej atmosfére a prorocky už vtedy avizoval, že ho azda v role ministra čoskoro uvidíme opäť. Už vtedy to znelo ako dohoda.

Doplňme aj ďalší kúsok do tejto mozaiky: Matovič plánuje postkoronovú politiku orientovať na prorodinnú agendu, kde cíti silný voličský potenciál. Boris Kollár, Veronika Remišová aj mimoparlamentné KDH budú z návrhov nadšené. Témy radi podporia aj niektorí nezaradení poslanci v parlamente. Aj Matovič potrebuje plán, ako zastaviť masívny pokles svojej popularity.  

Celá Matovičova snaha má len jeden problém. Neveria mu nielen ľudia, ale ani jeho partneri, a krôčik za krôčikom stále viac aj jeho poslanci. Kúzelník, ktorému sa nedá veriť, skončí s prázdnym hľadiskom. Otázka je kedy.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.