Igor Matovič je ochotný odstúpiť z postu predsedu vlády. Vo vláde však plánuje pôsobiť naďalej ako jej člen. Povedal to dnes na tlačovej konferencii.

Igor Matovič (OĽaNO) je ochotný vzdať sa funkcie premiéra. Tento krok od Matoviča požadujú predstavitelia koaličných strán Za ľudí a SaS.

 „Ak koaliční partneri naplnia záväzky, ktoré verejne deklarovali a z ktorých vychádzajú naše požiadavky, som ochotný odstúpiť z pozície predsedu vlády SR a pôsobiť v nej ako jej člen,“ povedal premiér.

Od koaličných partnerov požaduje splnenie niekoľkých požiadaviek. Matovič chce, aby Richard Sulík (SaS) odstúpil z pozície ministra hospodárstva a Jana Bittó Cigániková (SaS) z postu predsedníčky parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

Svoj odchod z funkcie premiéra tiež podmienil tým, že sa SaS vzdá jedného z ministerstiev. SaS mala doteraz podľa slov premiéra jeden rezort navyše, pričom na základe volebného zisku má strana Richarda Sulíka nárok na iba dve ministerstvá.

Zároveň si Matovič praje koniec Juraja Šeligu (Za ľudí) vo funkcii podpredsedu parlamentu a odchod Márie Kolíkovej (Za ľudí) z postu ministerky spravodlivosti. V súvislosti s Kolíkovou, ktorá zastávala funkciu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti vo vláde Roberta Fica (Smer-SD), povedal, že si nepraje, aby členmi vlády boli takíto ľudia.

Líder OĽaNO uviedol, že vo vláde plánuje pôsobiť aj naďalej. Nekonkretizoval však na akej pozícii.

Koaličná kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie bolo v koalícii dlhodobo. SaS a Za ľudí volajú po rekonštrukcii vlády, žiadajú odchod Igora Matoviča z čela vlády. Zo súčasného kabinetu už odišli Marek Krajčí (OĽaNO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Ak Matovič z postu premiéra neodíde, vládu plánujú opustiť ministri SaS a Za ľudí. Všetci členovia koalície hovoria, že by radi zachovali jej súčasné zloženie, predčasné voľby odmietajú.

(ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.