V Dánsku vystriedali pravičiarov vo vláde socialisti, ale politika sa nemení. Cudzinci nezápadného pôvodu nemajú vytvárať getá a ich podiel na celkovom osídlení v jednotlivých lokalitách bude limitovaný.

S najnovším plánom na obmedzenie počtu migrantov, ktorí nepochádzajú zo Západu, prišiel dánsky minister vnútra Kaare Dybvad Bek. Cieľom jeho návrhu zákona je do 100 rokov obmedziť podiel obyvateľov nezápadného pôvodu na maximálne 30 percent v každom okrese. Takýto krok má zabrániť vzniku „paralelných náboženských a kultúrnych spoločností“ a get.

Slovíčko geto z návrhu zákona vypustili, ale to nič nemení na prístupe. Podľa Beka bolo zavádzajúce. „Myslím si, že to len zatieňovalo dôležitú prácu, ktorú v týchto lokalitách treba urobiť,“ povedal minister.

V Dánsku sa doposiaľ používalo slovo geto bežne na označenie všetkých oblastí, kde z tisícky obyvateľov bola polovica nezápadného pôvodu. Geto muselo navyše plniť dve zo štyroch ďalších kritérií: viac ako 40 percent obyvateľov bolo nezamestnaných; viac ako 60 percent vo veku 39 až 50 rokov nemalo stredoškolské vzdelanie; kriminalita bola trikrát vyššia ako národný priemer; obyvatelia mali hrubý príjem o 55 percent nižší ako bol národný priemer.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.