Františkov zákaz žehnať homosexuálne páry ďaleko presiahol vatikánske múry a hovorili o ňom mnohé svetové médiá. Vatikanisti písali o tom, že pápež sa vraj negatívne vyjadril o francúzskej národno-konzervatívnej političke Marine Le Penovej. Ďalšou témou bolo zneužívanie neplnoletých, ale aj pápežovo rozhodnutie zveľadiť Lateránsky palác v Ríme.

Skoro celý svet zastihla nóta Kongregácie pre náuku viery, že „nie je povolené udeliť požehnanie homosexuálnym zväzkom“, ktorú schválil pápež František. Vyžiadala si početné pozitívne i negatívne ohlasy taktiež zo sveta šoubiznisu – Elton John hovorí o pokrytectve Vatikánu, rebéliu ohlásili v Rakúsku a veľkú nevôľu vidieť napríklad v Nemecku a Belgicku. O tom, ako sa (ne)vyvíjal názor pápeža Františka na túto tému, sme sa venovali v osobitnej hĺbkovej analýze, ktorá si všíma jeho vyjadrenia za posledných 20 rokov, odkedy bol kardinálom v Buenos Aires.

Nech sa pápež zaoberá cirkvou a nie voľbami, odkázala Le Penová

Rímsky biskup podporil „militantov za klímu“, napísal francúzsky denník Ouest France. Mal totiž schôdzku, kde bol socialistický europoslanec Pierre Larrouturou a ekologický umelec Cyril Dion. Portál Vatican news informoval, že sa spolu rozprávali o pre pápeža takej dôležitej téme, akou je ekologická transformácia. Debatovali taktiež o nutnosti inej ekonomiky, občianskej iniciatíve za klímu, ale aj o raste populizmu v krajine galského kohúta.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.