Slovenská futbalová reprezentácia zostáva na víťaznej vlne. V zápase Ligy národov si naši futbalisti poradili na štadióne Antona Malatinského v Trnave s reprezentáciou Škótska 1:0

Vo štvrtok si Slovensko splnilo najväčší cieľ sezóny, keď postúpilo v Belfaste na vytúžené Majstrovstvá Európy. Reprezentácia podala obstojný výkon, na ktorom môže v budúcnosti stavať.

V Lige národov to je však úplne iná pieseň. V nej Slovensko odohralo katastrofálne zápasy. Do dnešného vzájomného zápasu so Škótskom sme doposiaľ naplno nebodovali a v tabuľke nám svietil len jediný bod za remízu s reprezentáciou Izraela. V tomto zápase sme mali na dosah víťazstvo, ale hetrikom v druhom polčase nás zostrelil Zahavi. Ostatné zápasy v skupine, ktoré sme odohrali, boli prehry s Českom 1:3 a Škótskom 0:1. Po postupe na EURO 2020 by mali hráči disponovať ukľudneným dojmom. Škóti by si prípadnou výhrou zaistili víťazstvo v skupine.

Slovenský kormidelník Štefan Tarkovič pred zápasom so Škótmi trochu premiešal zostavu. Do základnej zostavy nastúpil už od začiatku strelec víťazného gólu Michal Ďuriš. V zadných radoch miesto Hubočana dostal tentokrát priestor Róbert Mazáň. V strede poľa bola zmena v porovnaní so zápasom so Severným Írskom, keď nastúpili Ján Greguš a Patrik Hrošovský.

Opticky horší, ale s vedúcim gólom

Zápas sa začal, ako sa očakávalo. Pár minút sa reprezentácie trochu oťukávali. V 5. minúte sa do palebnej pozície dostal Juraj Kucka, keď si vytvoril priestor a skúsil šťastie strelou z diaľky presne k pravej žŕdke. Brankár Gordon sa ale nenechal zahanbiť a slušný pokus zmaril dobrým zákrokom. Držali sme si loptu na svojich kopačkách, ale Škóti nás vytláčali do nekomfortnej zóny.

V 15. minúte pri finálnej šanci Škótov zabránil gólu v našej sieti zrazením lopty Juraj Kucka. Škótsko sa troma presnými prihrávkami dostalo ľahko cez šestnástku našej reprezentácie, ale náš vracajúci hráč si perfektne splnil defenzívne úlohy. Bol to iný futbal, akým disponovalo v kvalifikačnom zápase Severné Írsko. Ich vyššie napádanie a ponukové činnosti boli omnoho lepšie ako tie naše.

V 28. minúte si Škóti tesne pred šestnástkou vypýtali faul. Priamy kop z kopačky Armstronga však skončil nad bránkou Mareka Rodáka. V 31. minúte prišiel moment proti vývoju zápasu, keď Ján Greguš vypálil z veľkej diaľky a gól skončil v ľavom dolnom rohu. O desať minút neskôr zaspal Marek Rodák, keď sa ho Stuart Armstrong pokúsil prehodiť, ale neúspešne. Do prvej prestávky sme išli s vedením 1:0.

V závere výborný Rodák

V druhom polčase Škóti pokračovali v dobrom napádaní a kombináciách. Tretí pokus na bránku súpera si pripísalo Slovensko po Hamšíkovej strele, ktorú si však brankár Škótska bez problémov postrážil. V 61. minúte odišiel z ihriska Kucka, keď ho nahradil Lobotka. V 62. minúte vychytal Marek Rodák čistú gólovú šancu, keď sa do hlavičkového zakončenia dostal McLean, ale náš brankár predviedol brilantný zákrok.

Po výbornej prihrávke Dudu na Ďuriša si pre zmenu pripísal výborný zákrok Gordon. O tri minúty neskôr Stuart Armstrong prebral pas a ocitol sa vo výhodnej palebnej pozícii na zakončenie z hranice šestnástky. Jeho snaha však bola zablokovaná našou obranou. V 90. minúte po rýchlom protiútoku Škótov si pripísal ďalší úspešný zákrok Marek Rodák. O dve minúty sa situácia opakovala a víťazstvo nám zachraňoval opäť náš brankár.

Záver sme opäť nezahrali najlepšie, ale tentokrát sme si víťazstvo ustrážili. Slovensko si tak pripísalo prvé víťazstvo v skupine Ligy národov. Škótsko previedlo v zápase moderný futbal, o to viac sa cení naše víťazstvo. Najbližšie sa naša reprezentácia predstaví 18. novembra v zápase s reprezentáciou Česka. Hrať sa bude na štadióne v Plzni.