AKTUALIZOVANÉ Jar klope na dvere a čerstvá zelenina zo skleníkov od slovenských pestovateľov je už dostupná, ale len na pultoch kamenných predajní. Verejné trhoviská totiž úrady zatvorili pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu. Už dnes sa však množia výzvy na ich opätovné otvorenie a ÚVZ medzičasom rozhodnutie prehodnotil.

Minulý týždeň sa zatvorili brány viacerých trhovísk na Slovensku. Medzi nimi aj niektoré v hlavnom meste. Napríklad na Žilinskej, Miletičovej či Poľskej ulici, aj pri Medickej záhrade v bratislavskom Starom meste. Z nariadenia hygieny museli zatvoriť napríklad aj predajcovia ovocia a zeleniny v tržnici na Trnavskom mýte.

Uzávierka trhov postihla na čas aj obľúbený Fresh Market, ten si však poradil sám a všetkých svojich trhovníkov už pár dní po uzávere presunul do svojich voľných prevádzok, na ktoré sa vzťahujú výnimky a môžu byť v obmedzenom režime otvorené. Ostatné postihnuté trhoviská však túto možnosť nemali, a tak už týždeň zívajú prázdnotou.

Ako pripomenula hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Dáša Račková, ambulantný predaj bol obmedzený ešte vlani. Rozhodnutie bolo podľa nej opodstatnené, keďže sa pred stánkami zhromažďoval neprimeraný počet ľudí, často bez rúšok a rozostupov.

Občania proti uzávierke

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.