Každý rok 21. marca po ulici kráča mnoho ľudí s rozdielnymi ponožkami. Je to totiž Svetový deň Downovho syndrómu, ktorý patrí k najbežnejším chromozomálnym poruchám a je najčastejší z vrodených syndrómov. Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách v priemere u jedného zo 700 živonarodených detí. V rámci Slovenska sa ročne narodí 30 – 50 detí s Downovým syndrómom. O tomto syndróme sme sa porozprávali s fotografkou Veronikou Plesníkovou, členkou Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku, ktorá zastrešuje rodiny a sympatizantov ľudí s touto chorobou.

Aký je váš osobný príbeh s Downovým syndrómom?

Som fotografka a práve 21. marca pred niekoľkými rokmi som zverejnila výzvu, že nafotím deti s Downovým syndrómom bez nároku na honorár. Nevedela som, do čoho idem. Ale zrazu ma to veľmi lákalo. Spoznať svet, s ktorým som dovtedy neprišla do kontaktu. A ani neviem ako a už to išlo. Zistila som, že viac dostávam, ako dávam. Úžasnú energiu od rodičov, ktorí sa týmto deťom venujú s láskou, nekonečnou trpezlivosťou a nasadením. Začala som sa stretávať s nesmierne milými ľuďmi, ktorí nemajú neprimerané očakávania a ambície a pristupujú k životu s pokorou. Vedia sa krásne smiať, ale aj milo zaťať a sú úplne „normálni“. 

Cez fotenie som sa dostala do kontaktu s ľuďmi zo Spoločnosti Downovho syndrómu a z jednorazovej aktivity sa stala stála spolupráca. 

Marienka. Foto: Veronika Plesníková

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.