Rusi by nemali vyvážať svoje deti do zahraničia. Aj o tom je debata, ktorá momentálne prebieha na východe Európy. Ruská Duma zvažuje novelu zákona, ktorá by obmedzila náhradné materstvo pre cudzincov a slobodné ženy.

Náhradné materstvo je praktika populárna hlavne v chudobnejších krajinách. Najmä páry zo západného sveta si dávajú vynosiť deti u matiek z chudobných pomerov, pričom cena sa začína niekde na dvanástich tisícoch eur. V Rusku sa však plánuje táto činnosť obmedziť, informuje portál Bionews.

V súčasnosti je takéto de facto komerčné náhradné materstvo v Rusku povolené takmer pre každého. Zosobášené i nezosobášené páry, slobodné ženy, Rusi i cudzinci, tí všetci si môžu nechať vynosiť dieťa. Existujú aj súdne prípady, kedy si toto právo obhájili aj slobodní muži.

V januári tohto roku ruská Duma ohlásila, že pripravuje nový návrh zákona, ktorý si kladie za cieľ zregulovať toto odvetvie. Podľa novely by sa možnosť náhradného materstva obmedzila len pre zosobášené páry s právom na pobyt v Rusku.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.