Kotlebova strana navrhla, aby ústava považovala za otca iba muža a za matku iba ženu. Liberálom vadí, že 26 koaličných poslancov to podporilo.

Samotný návrh ústavného zákona má iba 64 slov, väčšia časť z toho iba opakuje, čo už v ústave beztak je. Sú tam však aj dve vety, prečo konzervatívni poslanci naprieč spektrom tento návrh podporili.

Tá prvá znie: „Pohlavná identita človeka je nemenná a je určená jeho pohlavím pri narodení.“

A druhá: „Rodičia sú otec – muž a matka – žena.“

Jednoduché, až banálne tvrdenia. Najmä to druhé znie ako z učebnice zo základnej školy. Nejde však o vykopávanie otvorených dverí, o týchto témach sa vášnivo diskutuje, vo viacerých krajinách po svete sa rodičovské práva prisudzujú aj osobám, ktoré nie sú biologickými rodičmi, alebo nimi byť biologicky ani nemôžu (druhý homosexuálny partner). Podobný návrh pred časom schválili v Maďarsku. Európsky parlament naopak podporuje presne opačný prístup a tradičné poňatie verbálne a politicky sankcionuje. Inde sa zase kvôli týmto témam obmedzuje sloboda slova či dokonca predaj kníh na Amazone.

Bolo teda iba otázkou času, kedy podobný návrh zaznie aj u nás. Jeho obsah má napokon širokú spoločenskú podporu. Ako sa to stalo už počas minulého obdobia, aj teraz túto tému odignorovali kresťania a zákon predložil Kotleba. Podľa reakcii sa zdá, že to nikoho už ani neprekvapuje.

Za predložený návrh hlasovalo 44 poslancov, z toho 26 poslancov koaličných hnutí OĽaNO a Sme rodina. Na na to, aby zákon prešiel do druhého čítania chýbalo osem hlasov. Zo 103 hlasujúcich sa zdržalo až 24, nehlasovalo 10 prítomných poslancov, proti bolo 25 poslancov. Viacero kresťanov nebolo vôbec prítomných na hlasovaní, napr. poslanci Peter Kremský, Peter Dobeš, Marek Krajčí, Peter Pčolinský, Štefan Kuffa či Ján Podmanický.

Za návrh zdvihli ruku štrnásti poslanci OĽaNO, napríklad Anna Andrejuvová, Mária Šofranko či poslanci Kresťanskej únie Anna Záborská, Katarína Hatráková či Richard Vašečka. Najväčšiu podporu mal zákon v klube Sme rodina, za hlasovalo 12 zo 17 poslancov, vrátane predsedu strany Borisa Kollára.

Záborská (OĽaNO – KÚ) zdôvodnila svoje hlasovanie na Facebooku tým, že sama verí, že rodičmi môžu byť len muž a žena. „Takto to cítim, takto to verím, takto to je. V politike musíme hlasovať podľa svojich hodnôt a hľadať spoločné dobro,“ uviedla. Návrh podporil aj predseda parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár. Hlasovanie poslancov o návrhu novely ústavy z dielne ĽSNS, nájdete TU.

Koaliční poslanci už v minulosti hlasovali za návrh ĽSNS. Vlani v júli podporili Kotlebov návrh na sprísnenie interrupčného zákona. Oproti minulosti vidieť dva rozdiely. Nevyvolalo to významnejšiu spoločenskú diskusiu, najkritickejší bol tradične Denník N, ktorého komentátor sa však najviac sťažoval na znenie Dôvodovej správy. Opačným prekvapením je, že konzervatívnejší poslanci sa z minulosti nepoučili a nechávajú sa aktivitou Kotlebovej strany opakovane zahanbiť. Tá má síce medzi kresťanmi zanedbateľnú podporu, momentálne zápasí aj s vnútorným rozdelením, ale pomerne úspešne z kresťanov v parlamente robí štatistov v kultúrno-etických témach.

Zazneli aj výtky, či svojím hlasovaním poslanci dvoch vládnych strán neporušili koaličnú dohodu. Tá síce zakazuje hlasovať za opozičné návrhy zákonov bez predošlej dohody v koalícii, ale poslanci OĽaNO a Sme rodina, ktorí s kotlebovcami hlasovali, tvrdia, že ju neporušili. Koaličná dohoda totiž dáva poslancom slobodu v hlasovaní v kultúrno-etických témach.

(top, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.