AKTUALIZOVANÉ Minister hospodárstva a líder koaličnej strany SaS Richard Sulík hovorí, že na vláde bol v stredu poslednýkrát. Budúci pondelok alebo utorok oznámi svoju demisiu prezidentke SR Zuzane Čaputovej, aby ju v stredu mohla prijať. Remišová s veľkou pravdepodobnosťou podá demisiu, ak premiér neodíde zo svojho postu.

Demisiu postupne podajú aj ostatní ministri za SaS. Zo Sulíkových vyjadrení vyplýva, že neverí v odchod premiéra Igora Matoviča. Naďalej hovorí o ochote rokovať.

„My sme pripravení na rokovania, preto sme si dali čas. Ja som aj oslovil viacerých ľudí, keď ešte je potreba si nejaké veci vyjasniť,“ povedal Sulík. Dodal, že ak sa nič neudeje, podajú všetci ministri SaS demisiu do budúcej stredy. SaS avizovala odchod z vlády v prípade, že premiér neodstúpi. Naďalej trvá na jeho demisii.

Remišová pravdepodobne podá demisiu, ak premiér neodíde

Vicepremiérka Veronika Remišová s veľkou pravdepodobnosťou podá demisiu, ak premiér Igor Matovič neodíde zo svojho postu.

Vylúčila, že by zostala vo vláde, ak v nej ostane aj Matovič. „Len čo sa naša požiadavka nenaplní, zvolám predsedníctvo, kde budeme definovať ďalšie kroky,“ povedala Remišová.

Minulotýždňovú tlačovú besedu premiéra a tiež pondelkovú tlačovú konferenciu predsedu SaS a vicepremiéra Richarda Sulíka označila za nešťastné. Sulík podľa nej spravil z predsedu vlády neschopného chudáka. „Ak chceme, aby niekto odstúpil, tak mu treba nechať priestor, aby odstúpil so cťou. A to pokladám za najväčšiu amatérsku chybu,“ uviedla.

Matovič: Mrzí ma, že odchádza jeden z najlepších ministrov

Premiéra Igora Matoviča mrzí, že odchádza jeden z najkvalitnejších ministrov jeho vlády, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Uviedol to v stredu vo vyhlásení po prijatí Krajniakovej demisie prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Rezort práce dočasne povedie minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Krajniak zopakoval, že v tejto dobe nie je čas „rozpletať gordický uzol“, ale treba ho rozťať. Svojim kolegom z ministerstva, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny či z úradov práce sa poďakoval za spoluprácu a vyzdvihol niektoré svoje úspechy za ročné pôsobenie na stoličke šéfa rezortu práce.

Poďakoval sa aj pracovníkom zariadení sociálnych služieb či kolegom zo Sociálnej poisťovne a Národného inšpektorátu práce a takisto aj už bývalým kolegom z vlády. Poznamenal, že za rok sa rezortu pod jeho vedením podarilo odškodniť ženy ročníkov 1957 – 1963, ktoré boli diskriminované pri odchode na dôchodok. Vyzdvihol aj zrušenie doplatkov za lieky pre deti do šiestich rokov, pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí a pre dôchodcov. Krajniak zopakoval, že jeho demisia je politickým gestom.

Nestabilitu v tejto vláde treba čo najskôr ukončiť, povedal Kollár

Predseda Národnej rady SR Boris Kolár vyzdvihol, že situácia ho veľmi mrzí. Krajniakovi sa poďakoval a jeho dočasnému náhradníkovi Doležalovi bude držať palce, kým ho nenahradí trvalý Krajniakov nástupca.

Kollár doplnil, že nestabilitu v tejto vláde treba čo najskôr ukončiť. „Pevne verím, že toto miesto na ministerstve nebude dlho neobsadené, a som presvedčený, že ponúkneme tejto vláde rovnako kvalitného kandidáta na ministra, akým bol aj Milan Krajniak,“ dodal. Pri Krajniakovom šéfovaní ministerstvu práce vyzdvihol aj trvalý kurzarbeit či pomoc ľuďom zasiahnutým koronakrízou. „Dá sa povedať, že cez toto ministerstvo pretekalo cez vládu najviac pomoci ľuďom,“ poznamenal Kollár. Vďaka Krajniakovi podľa neho patrí aj za udržanie zamestnanosti na relatívne dobrej úrovni.

Premiér: Bolo mi cťou pracovať s Krajniakom

Premiér predsedovi parlamentu zakontroval tvrdením, že sa obáva, že hnutie Sme rodina bude mať čo robiť, aby predstavilo rovnako kvalitného kandidáta na post ministra práce, akým bol Krajniak. „Milan Krajniak je pre mňa jedným z najpozitívnejších prekvapení na vláde a bolo mi doslova cťou, že tento človek rok pracoval vo vláde, ktorú som viedol,“ vyjadril sa Matovič s tým, že Krajniaka považuje za mimoriadne zodpovedného, systematického a rozvážneho človeka. „Ten jeho sčítaný prehľad a upokojujúce návrhy veľakrát priniesli hlas rozumu pri rokovaní našej vlády,“ priznal Matovič. Dodal, že pevne verí, že sa Krajniak v budúcnosti do exekutívy vráti a bude môcť pokračovať v tom, čo začal.

Doležal sa prezidentke poďakoval za prejavenú dôveru a podotkol, že si uvedomuje, že jeho vymenovanie na post ministra práce je iba dočasné. Zdôraznil, že k vedeniu oboch rezortov bude pristupovať zodpovedne.

Vládna kríza prepukla po nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Napätie v koalícii je dlhodobo. Všetky strany sa zhodujú, že nechcú predčasné voľby. Dosiaľ odstúpil minister zdravotníctva Marek Krajčí, čím OĽaNO považuje požiadavku na rekonštrukciu vlády od SaS a Za ľudí za splnenú. Odišiel aj minister práce Milan Krajniak. SaS a Za ľudí stále trvajú na demisii predsedu vlády. OĽaNO sa za šéfa kabinetu postavilo. Prezidentka vyzvala premiéra na čo najskoršie ukončenie vládnej krízy.

(tasr)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.