Chorí na čínsky vírus umierajú posledné týždne po stovkách. A slovenská lieková agentúra strká hlavu do piesku. O ruskej vakcíne má rozhodnúť vyššia, európska inštancia. Tá, paradoxne, mohla sídliť v Bratislave.   

Pamätáte si ešte na rok 2017? Vtedy Slovensko prehralo boj o sídlo Európskej liekovej agentúry (EMA). Británia opúšťala Európsku úniu, a tak sa čakalo, že Slovensku, ako jednému z posledných štátov Únie, kde nesídli žiadna významnejšia európska inštitúcia, sa konečne dostane tejto výsady. Nestalo sa. Bratislavu odsunul nabok holandský Amsterdam.

Bolo by to slávy, keby sa to pred necelými štyrmi rokmi podarilo. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker by bol v siedmom nebi. Ale nevoľkala by si len vtedajšia vláda vedená Robertom Ficom. Dnes by sme boli pupkom Európy. O vakcínach, ktoré sa v EÚ využívajú na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, by sa nerozhodovalo v Amsterdame, ale v Bratislave.   

Igor Matovič by neposielal plamenné výzvy na schválenie ruského Sputniku V do vyše tisíc kilometrov vzdialeného Amsterdamu, mohol by ich pohodlne doručiť na bratislavskú Patrónku, kde sa chystalo sídlo EMA. Vládnou limuzínou by mu to trvalo z centra hlavného mesta so zapnutými majákmi azda päť minút.  

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.