AKTUALIZOVANÉ Pandemická situácia sa zlepšuje. Podľa ministra Eduarda Hegera je ale nevyhnutné ešte predĺžiť núdzový stav, v stredu túto požiadavku predloží vláde.

Od budúceho pondelka bude podľa COVID automatu už len 20 okresov v čiernej zóne, teda v štvrtom stupni varovania. V bordovej zóne ich bude 55, v červenej štyri. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze. V utorok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Epidemiologická situácia sa tak za posledný týždeň na Slovensku stabilizovala, dokonca mierne zlepšila. Krajina tak podľa zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera nemusí pristupovať k sprísňovaniu opatrení a zatváraniu ekonomiky. „Ešte však nie je čas na uvoľňovanie opatrení,“ uviedol zároveň Heger na tlačovej konferencii dnes večer.

Pandemická komisia sa ale jednoznačne vyslovila, že je nevyhnutné predĺžiť núdzový stav. Po predĺžení núdzového stavu podľa ministra Hegera volajú ľudia z nemocníc, samospráv či Ministerstva vnútra. Predpokladá, že na vláde by s jeho schválením nemal byť problém. Tvrdí, že jeho zrušenie by prispelo k nárastu počtu úmrtí. „Verím tomu, že ak si každý poslanec uvedomí, o čom hlasuje, nemôže núdzový stav nepodporiť,“ uviedol na margo hlasovania o tejto otázke v parlamente.

Sputnik je na dobrej ceste

Na budúci týždeň sa začne intenzívnejšie očkovať aj ďalšou vakcínou od spoločnosti Moderna, uviedla počas tlačovej konferencie štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Jej dodávky boli už niekoľko týždňov slabé, preto niekoľko týždňov stálo pre slabé dodávky. „Jej dodávky sa už budú zvyšovať na mesačnej báze o 140-tisíc kusov,“ spresnila Ježíková.

V priebehu budúceho týždňa by malo byť známe aj stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) o bezpečnosti ruskej vakcíny Sputnik V. V súčasnosti bežia laboratórne kontroly ruskej vakcíny a podľa Ježíkovej sú priebežné výsledky dobré. Komplexné informácie o vakcíne by mali byť známe 23. marca. „Očakávame, že v priebehu budúceho týždňa budeme mať záverečné stanovisko od ŠÚKL o jej bezpečnosti,“ dodala.

Slovensko v marci očakáva nárast dodávok všetkých typov vakcín. Výnimkou je vakcína AstraZeneca. Spoločnosť mala v marci dodať 300-tisíc dávok, napokon ich v marci príde len 25-tisíc. „Budeme sa musieť na to prispôsobiť vo veľkokapacitných očkovacích miestach, kde sa očkuje práve touto vakcínou. Zvyšné dávky budú zatiaľ určené na druhú dávku.“

Ježíková pripomenula, že priamy súvis medzi očkovaním vakcínou AstraZeneca a úmrtiami nebol preukázaný. Krajiny, ktoré zakázali očkovanie niektorými šaržami vakcíny, tak vraj urobili z preventívnych dôvodov. „ŠÚKL aj konzílium odborníkov preto odporúčajú pokračovať v očkovaní s AstraZeneca,“ doplnila Ježíková.

Podľa Ježíkovej má na Slovensku podanú druhú dávku očkovacej látky už 220-tisíc ľudí a trend očkovania prudko rastie. To je podľa jej slov spôsobené vyššími dodávkami vakcín aj rozširovaním očkovacích miest.

Ministerstvo odmieta, že by sme sa vzdali vakcín od Pfizeru

Slovensko má momentálne podľa Ministerstva zdravotníctva objednaných 5,8 milióna vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech. „Chodia pomerne v stabilných dodávkach ako od jedinej spoločnosti,“ uviedla v utorok štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková. Odmietla medializované informácie, že by sa Slovensko vzdalo troch miliónov vakcín. Rovnako, že by množstvo objednaných dávok súviselo s nákupom vakcíny Sputnik V.

O nákupe vakcín rokuje s farmafirmami Európska komisia a členské krajiny si následne môžu objednať z dohodnutých dodávok objem v závislosti od počtu obyvateľov. Slovensko si tak najprv od Pfizeru objednalo 2,4 milióna vakcín, priblížila Ježíková. Prvá ponuka na dodatočné vakcíny prišla podľa nej začiatkom januára, keď nebolo známe, ktorou vakcínou sa začne očkovať. Slovensko malo vtedy zakontrahovaných viac ako desať miliónov vakcín od spoločností AstraZeneca, Moderna, CureVac a Johnson & Johnson. Ježíková poznamenala, že ako prvá sa očakávala vakcína AstraZeneca, ktorej sa objednalo 3,6 milióna.

Poukázala na to, že nikto nemohol najprv tušiť, že dodávky ostatných vakcín nebudú spoľahlivé. Prvú ponuku na dodatočné vakcíny od Pfizeru nevyužili podľa jej slov viaceré členské štáty, ktoré mali takisto nakúpených oveľa viac vakcín, ako potrebovali. „Teraz už vie byť každý generál a tvrdiť, že sme nekúpili niečo, čo sme mohli vtedy, keď sme mali zakontrahované milióny,“ skonštatovala Ježíková. Doplnila, že v ďalších januárových doobjednávkach si Slovensko objednalo 3,4 milióna dávok.

Hospodárske noviny v pondelok informovali, že Slovensko sa vzdalo troch miliónov vakcín od Pfizer/BioNTech, keď nevyužilo možnosť objednávať plné množstvá. Exminister zdravotníctva Marek Krajčí pre denník povedal, že objednané množstvo odporučilo konzílium odborníkov. To v utorok vydalo stanovisko, že o možnosti uplatnenia opcie na ďalšie dávky očkovacej látky nevedelo a nemohlo sa tak k množstvu vakcín vyjadriť.

„Z doteraz zakontrahovaných 500 miliónov dávok Európskou komisiou v troch várkach 200 miliónov plus 100 miliónov opcia plus nový kontrakt na 200 miliónov dávok si Slovensko uplatnilo nárok na 2,4 plus nula plus 0,6 milióna dávok. Slovensko si v zmysle mechanizmu podľa počtu obyvateľov z každej várky mohlo uplatniť 1,2 percenta, čo je 2,4 plus 1,2 plus 2,4 milióna dávok,“ povedal pre TASR Miroslav Lednár zo spoločnosti Pfizer. Doplnil, že je stále otvorená druhá opcia na 100 miliónov dávok, v rámci ktorej môže ministerstvo žiadať ďalšie množstvá vakcíny.

Témou objednávania vakcín by sa mal v stredu zaoberať aj parlamentný výbor pre zdravotníctvo na svojom mimoriadnom zasadnutí, potvrdila to jeho predsedníčka Jana Bittó Cigániková (SaS).

(tasr)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.