V USA už niektoré štáty sprístupnili očkovanie pre všetkých bez rozdielu veku. Do augusta by malo byť vakcínou proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných dostatok Američanov na získanie kolektívnej imunity. Práve USA boli ešte pred pár mesiacmi jednou z najhoršie zasiahnutých krajín. Opäť sa tak potvrdzuje, že práve očkovanie môže byť cestou z pandémie.

Ešte začiatkom marca prišlo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) s povzbudivými správami o pandémii. Informovalo, že aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 už dostalo viac ako 60 miliónov ľudí a plne zaočkovaných dvomi dávkami bolo vtedy vyše 31 miliónov Američanov, teda približne desatina obyvateľov Spojených štátov.

Len o týždeň neskôr je aspoň prvou dávkou zaočkovaných už vyše 71 miliónov Američanov. Obe dávky, potrebné pri väčšine vakcín na kompletné zaočkovanie, má za sebou viac ako 38 miliónov ľudí v USA.

V porovnaní s Európskou úniou Spojené štáty postupujú pri očkovaní proti covidu raketovou rýchlosťou. Kým v USA je podľa dostupných údajov zaočkovaných viac ako 21 percent obyvateľov, tak v EÚ je to pre nedostatok vakcín len 8 percent celkovej populácie. (Text pokračuje pod grafom.)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.