Inteligentné videokamery vás budú sledovať vo francúzskej verejnej doprave pre prípad, že by ste na sebe nemali rúško. Rozhodnutie nedávno schválila francúzska vláda.

Prevádzkovatelia verejnej dopravy vo Francúzsku budú môcť kontrolovať nosenie rúšok pomocou chytrých bezpečnostných kamier. Rozhodnutie tamojšej vlády z 10. marca umožňuje „použitie chytrých videokamier na kontrolu nosenia rúšok v doprave“, informuje portál Euractiv.

Spoločnosť Datakalab svoj systém verejnej doprave ponúkla už minulý rok v máji. Stretol sa však s nevôľou organizácie strážiacej ochranu osobných údajov CNIL (Commission nationale de l’informatique et des libertés), ktorá takúto praktiku označila za nelegálnu a bez opory v zákone.

Minulý týždeň Datakalab opäť ponúkla svoje služby, tentokrát francúzskej vláde. Jej návrh bol prijatý, pričom štátny tajomník na francúzskom ministerstve dopravy Jean-Baptiste Djebbari radostne vítal príchod „chytrých kamier“ na sociálnej sieti Twitter.

Je to v poriadku?

Ľudia však neboli nadšení a Djebbari neskôr príspevok ohlasujúci novú technológiu vymazal. Kritiku však vyslovili aj viaceré organizácie, napríklad skupina chrániaca práva a slobody na internete zvaná La Quadrature du Net.

Tá považuje nariadenie vlády za nelegálne a dokonca nedemokratické. Podľa organizácie je nariadenie v rozpore s pravidlami Európskej únie o ochrane osobných údajov. Riaditeľ Datakalabu to odmieta Xavier Fischer a tvrdí, že je rozdiel medzi rozpoznávaním tváre a analýzou videozáznamov.

Fischer tiež podotýka, že jeho spoločnosť neukladá natočené dáta a po vyhodnotení ich vymazáva. Organizácia La Quadrature du Net však poukazuje na fakt, že vláda svoje rozhodnutie schválila bez súhlasu parlamentu, využívajúc súčasný výnimočný stav. Presadzuje všeobecný zákaz systémov na rozpoznávanie tváre.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.