Vyšetrovací výbor Ruskej federácie ani viac ako dva roky po zverejnení šokujúceho videa vraždy mladého Sýrčana vo veci stále nekoná. Všetko však môže zmeniť nedávna žaloba, ktorú podal brat obete. Na svedomí ju zrejme majú nechválne známi Vagnerovci.

Brat zavraždeného Sýrčana menom Muhammad podal žalobu na vyšetrovací výbor ešte vo štvrtok. S prípadom mu pomáhajú hneď tri neziskové organizácie: ruský Memorial, Sýrske centrum pre médiá a slobodu prejavu (SCM) so sídlom vo Francúzsku a Medzinárodná federácia pre ľudské práva (FIDH).

Za dezerciu umučenie kladivom

Štyria muži sa rozprávajú po rusky, zatiaľ čo kladivom mučia na zemi ležiaceho bezmocného Sýrčana. Následne mu odrezávajú hlavu a poľnou lopatkou odsekávajú ruky. Mužove telo potom zavesia hore nohami a podpália. Vrahovia sa po celý čas smejú a navzájom povzbudzujú. Tak sa dá zhrnúť obsah otrasného videa a fotografií, ktoré ešte v roku 2018 po prvý raz zverejnil ruský denník Novaja Gazeta. Údajní žoldnieri sa následne s odrezanou hlavou niekoľkokrát spoločne odfotili.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.